Њемачка има два нова велика жаришта короне: једну клаоницу и један комплекс зграда у Берлину. У оба случаја ради се о сиромашним људима који живе и раде на веома скученом простору.
С најмање 657 заражених, највећа њемачка клаоница и фабрика за прераду свињског меса “Тенис” постала је ново жариште короне. Производња је привремено обустављена, а у округу Гитерслох, у којем се погони налазе, затворене су све школе и дјечији вртићи. Око 7.000 људи мора у карантин.
Из фирме “Тенис” саопштено је да су могући узроци наглог ширења заразе ниске температуре у производним халама, као и одлазак радника кући током недавних празника. Велика већина запослених у њемачкој индустрији меса долази из источне Европе, углавном из Румуније, Бугарске и Пољске.
Недавно је и у клаоници “Вестфлајш” у Косфелду стотине радника позитивно тестирано на корону. Већ тада је почела расправа о често нељудским условима у месној прерађивачкој индустрији. Наиме, радници напорно раде, безбједност на раду није им увијек загарантована, живе у крајње скученим просторијама и за то добијају за њемачке прилике мизерне плате. Та јефтина радна снага омогућава њемачкој месној индустрији конкурентност и на глобалном тржишту. Рецимо, фирма “Тенис” 50 одсто своје производње извози у ЕУ и Азију, првенствено у Кину.
Њемачка месна индустрија скида са себе сваку одговорност за те услове рада, будући да раднике често запошљава преко посредничких фирми и уговора о дјелу, па тако “Тенис” и остали с радницима, барем на папиру, немају никакве везе.
Све то није ништа ново, у медијима се већ дуго извјештава о скученим и биједним смјештајима за раднике, с једним тоалетом за неколико десетина особа. Извјештавало се и о томе да радници морају да наставе да раде упркос повредама – често се ради о особама које раде као месари, мада нису прошли одговарајућу обуку. Посао је тежак, ради се прековремено, а плате су мале.
Патрик Ларшајд, шеф Завода за здравље берлинске четврти Рајникендорф, повукао је паралелу између тог масовног ширења заразе у клаоницама и оног најновијег у Берлину. Наиме, у берлинском округу Нојкелн позитивно је на вирус корона тестирано најмање 70 људи. За стотине становника неколико комплекса зграда одређен је карантин.
Пажњу јавности претходно је изазвао и сличан случај у Гетингену, гдје је зараза вјероватно избила у ромским породицама са Косова које су славиле Бајрам.
У свим тим случајевима, и код клаоница и код стамбених четврти, ради се о сиромашним и често необразованим људима који живе изоловано и на веома скученом простору, објашњава Ларшајд.
Он нову њемачку корона-апликацију назива “играчком за дигитални виши слој” и сматра да она неће имати ефекта у групама људи као што су ови из најновијих случајева ширења заразе. Наиме, за инсталацију те апликације потребан је новији модел мобилног телефона.
Но без обзира на та локална жаришта, према институту “Роберт Кох”, број заражених у Њемачкој још увијек је на ниском нивоу, пише DW.
(dw.com)