spot_img
spot_img

Радници с Балкана посвађали њемачке парламентарце

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Приједлог њемачке десничарске екстремистичке странке АФД да се укине Правило за западни Балкан за довођење неквалификоване радне снаге у Њемачку изазвао је отпор свих осталих посланичких фракција у Бундестагу, које су једногласно најавиле да ће приједлог одбацити.

АФД жели да се ово правило укине да би тај посао могли добити њемачки радници, као и да се прекине пракса да, како тврде, лоше плаћени балкански радници смањују плате у нископлаћеним секторима у њемачкој привреди.

Волфганг Штренгман Кун, посланик Зелених, рекао је да је приједлог АФД-а мјешавина непознавања економије и нетрепељивости према странцима.

“Типично за вас, у ваш приједлог сте уградили мржњу према странцима, коју сте поткријепили квазиаргументима који немају везе са стварности”, рекао је он и подсјетио на истраживања независних института, који су оцијенили да правило не угрожава домаћу снагу, помаже њемачкој економији, не доводи до смањења плата и не оптерећује социјални систем Њемачке.

“Да сте то прочитали, шкодило би вам јер тамо има превише чињеница”, рекао је он.

Јоханес Фогел из њемачких Либерала истакао је да је овај приједлог раскринкао лажну забринутост АФД-а за више реда у области усељавања, како би покушали отети који глас од гласача с политичког центра.

“Маске су данас пале јер црно на бијело се овдје показује да је АФД против било каквог усељавања, чак и када је оно неспорно у корист њемачке привреде. Њима није до правила о усељавању него да искале своја осјећања према држављанима БиХ или другим људима с тог подручја и то треба јасно рећи”, рекао је Фогел.

Макс Штраубигер, посланик баварског ЦСУ-а, рекао је да је приједлог АФД-а бесмислен пошто он није усвојен јер су то тражили балкански радници, већ су то тражили њемачки послодавци, и подсјетио да предност имају домаћи и европски радници.

“Било би сјајно да сте правило прво прочитали. Посао добијају радници са западног Балкана који су плаћени у складу с платом предвиђеном за ту конкретну браншу. То значи да 45-годишњи радник с Балкана запослен у складу с струком мора бити плаћен 3.905 евра бруто, а не како ви брбљате да Балканци притишћу плате њемачких радника на доље”, рекао је он.

Данијела Колбе из СПД-а је рекла да је говор написала прије него што је чула излагање АФД-а.

“Наравно да ништа нисам морала мијењати, јер су написали све што се могло очекивати – садржајно танко, промашено, а највише од свега контрапродуктивно. И сами сте споменули да правило садржи одредбу о предности за домаће раднике. Или да то преформулишем, како бисте ви у АФД-у можда лакше схватили – у том правилу домаћи радници имају предност, дакле нико њемачким радницима не одузима радна мјеста”, рекла је Колбеова. Подсјетила је да је прије успостављања правила као приједлог њене странке њемачки азилантски систем био преоптерећен људима са западног Балкана који су се жељели запослити у Њемачкој.

Она је цитирала шефа њемачке грађевинске бранше, који је рекао да би без радника са западног Балкана ова бранша ушла у кризу.

“Да ли то желите? Поштедите нас ваших бесмислених ставова. Ви за наше раднике нисте учинили ништа. Престаните нам одузимати вријеме апсурдним приједлозима”, рекла је.

У наредној парламентарној фази овај приједлог иде у расправу по одборима, а након тога ће бити стављен на коначно гласање.

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img