Случајеви мајмунских богиња су се до јуче испитивали у САД, Канади, а од данас и у Аустралији, Француској, Италији и Шведској, пренио је ББЦ.
Први случај овог вируса забиљежен је 7. маја у Великој Британији, а сада се шири свијетом.
Шведске власти кажу да нису сигурне како је болесник закачио вирус, а што се тиче Италије, наводи се да је заражени недавно боравио на Канарским острвима.
У Португалу је потврђено пет случајева, а у Шпанији седам.
Засад нема вакцине против мајмунских богиња у Европи, а наводно, шпанске власти су наручиле хиљаду вакцина против великих богиња како би се изборили с потенцијалном епидемијом, према писању шпанског дневника “Ел Паис”.
Мајмунске богиње припадају породици вируса у којој су и велике богиње.
Када је ријеч о болеснику из Масачусетса, он је хоспитализован и налази се у “добром стању”, а не представља пријетњу по јавно здравље.
Према британском јавном здрављу, мајмунске богиње су ријетка вирусна болест која је углавном блага и од које се већина људи опорави послије неколико недјеља.
Вирус се не преноси баш тако лако међу људима и ризик од епидемије је низак.
Први пацијент који је добио мајмунске богиње 7. маја је путовао у Нигерију, гдје се верује да је инфициран, прије него што се вратио у Енглеску.
Сада већ има девет потврђених случаја у Британији.
У Шведској је потврђен случај богиња, такође један и у Италији, док се за један случај у Француској сумња да су у питању мајмунске богиње.
Према подацима на сајту Свјетске здравствене организације, смртност од мајмунских богиња је, од првог случаја откривеног почетком седамдесетих у ДР Конгу, била између нула и 11 одсто, а у посљедње вријеме варира између три и шест одсто.
(tanjug)