spot_img
spot_img

Зашто су Данци укинули све мјере, упркос рекордним бројевима?

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Упркос огромном броју нових случајева короне, Данци се враћају нормалном животу: поново смију у клубове и на велике манифестације – без ограничења. Како то иде једно с другим?

Пандемија вируса корона шири се свијетом већ више од двије године. Прошле зиме још је било јасно: што већа инциденција, то забринутија лица здравствених стручњака и политичара, и строжа ограничења, пише DW.

Али с појавом омикрона то се промијенило. Инциденција већа од хиљаду више не води аутоматски у нови локдаун – који се раније у Њемачкој уводио већ када би било више од сто нових случајева на 100.000 становника за седам дана. Битна разлика у односу на прошлу зиму је то што су данас милиони људи вакцинисани.

Упркос томе, вијести попут оне о укидању антипандемијских мјера у Данској још увијек изненађују. Та земља је од 1. фебруара укинула скоро сва ограничења и то без обзира на недјељну инциденцију већу од 5.200.

Какво је тренутно стање?

Данска тренутно биљежи велики број новозаражених: 1. фебруара седмодневна инциденција износила је 5.236. То је знатно више него у Њемачкој, гдје је истог дана инциденција била 1.206.

Важно је напоменути да је тешко поредити бројке, јер свака земља има своју стратегију тестирања. Њемачка је, рецимо, због преоптерећености лабораторија, недавно одредила приоритетне групе које имају предност приликом ПЦР тестирања. Насупрот томе, у Данској свако може преко интернета да се пријави за ПЦР тест.

Ни инциденција више није једини одлучујући фактор. Због вакцине многи заражени имају само благе или чак никакве симптоме. У Данској је потпуно вакцинисано 81,4 одсто становништва, од тога више од 61 проценат чак три пута. У Њемачкој је два пута вакцинисано 74 одсто становништва, а трећом дозом 53 процената.

Која ограничења се укидају?

Од 1. фебруара у Данској више не морају да се носе заштитне маске. Не морају да се показују ни потврде о вакцинисању или оздрављењу од короне, а није потребан ни тест. За велике манифестације више нема ограничења броја учесника. И на фудбалским стадионима од сада смију да се попуне сва мјеста, а поново је могућ и одлазак у клубове или барове.

Које је образложење за укидање мјера?

Данска премијерка Мете Фредериксен каже да је сада битно то колико људи је озбиљно обољело. Та бројка се у Данској смањује. У задње вријеме је релативно ниска и такозвана стопа леталитета, која означава удио броја умрлих од неке болести у односу на број (потврђено) заражених од те болести. Та стопа у Данској износи 0,22 одсто, у Њемачкој 1,18, а у Шпанији, гдје је вакцинисан отприлике исти број људи као и у Данској, 0,94 процента.

“У Данској су практично све заразе узроковане омикроном”, објавио је на Тwиттеру Михаел Банг Петерсен. Тај политиколог води највећи пројекат који проучава понашање становништва у доба пандемије и савјетује владу у питањима везанима за корону. “Комбинација омикрона и великог броја троструко вакцинисаних људи побринула се за то да зараза више није повезана с озбиљним обољењима.”

То истиче и дански министар здравља Магнус Хојнике. Инциденција је у задње двије недјеље порасла с 3.000 на више од 5.000, али се истовремено од почетка јануара упола смањио број пацијената на одјељењима интензивне његе, каже министар Хојнике.

Осим тога, како наводи Петерсен на Тwиттеру, наставак ограничења узрокује штету по “привреду, здравље и демократска права”. “Локдан изазива неповјерење, па је зато паметно олабавити мјере, ако је могуће”, пише Петерсен. “Ако све још није завршено – ако поново мора да се уведе локдаун – друштву ће бити потребно што је могуће више повјерења и солидарности.”

Која правила и даље важе?

У болницама и домовима за његу старијих и немоћних и даље постоји обавеза ношења маске, а посјетиоци морају и да покажу потврду о вакцинацији или да су оздравили. На тај начин се жели да се заштите посебно рањиве групе становништва.

Осим тога, још четири недјеље на снази забрана уласка у ту земљу за невакцинисане. Прецизније, онај ко није вакцинисан или није прележао корону, смије да уђе у Данску, али мора да се тестира најкасније 24 сата прије уласка у земљу.

 

 

 

(tanjug)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img