spot_img
spot_img

Обавезна вакцинација у Аустрији ипак на чекању

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Аустријска влада намјеравала је да нови Закон о обавезној вакцинацији ступи на снагу од 1. фебруара, али његова примјена мора да чека одобрење покрајинског дома парламента и потпис предсједника Аустрије Александера ван дер Белена.

Аустријски парламент великом већином је усвојио Закон о увођењу обавезне вакцинације против вируса корона, али је, да би он ступио на снагу, неопходно да то учини и покрајински дом.

Покрајински дом аустријског парламента сљедећу сједницу одржаће тек у четвртак, а на тој сједници ће закон, без сумње, проћи.

Након тога, закон мора да потпише и предсједник Аустрије, те је неопходно да се закон и званично објави.

Тиме Закон о обавезној вакцинацији може да ступи на снагу најраније у петак, 4. фебруара.

Закон предвиђа да сви пунољетни грађани, са боравком у Аустрији, морају да се вакцинишу против вируса корона.

Према усвојеном закону у првој фази грађани ће имати, како истиче Министарство здравља, прилику да испуне своју обавезу и вакцинишу се.

У првој фази, Министарство ће информисати грађане о новој обавези и покушати да подстакне оне, који то још нису учинили, да се вакцинишу.

У другој фази, која ступа на снагу од 15. марта, креће кажњавање.

Од тог датума полиција, приликом сваке контроле, може да изврши и провјеру вакциналног статуса, те кршење закона о обавезној вакцинацији пријављује надлежним властима, које изричу казну у висини до 600 евра.

Министарство здравља се нада да ће грађани платити казне по брзом поступку, пошто, ако поднесу жалбу, могу добити и казну у висини до 3.600 евра.

Иначе, ако кажњени буду уложили жалбу то би могло и оптеретити судове, који већ сада рачунају са више од стотине хиљаде додатних судских процеса, који ће државу коштати 150 милиона евра.

У трећој фази, за коју још није утврђено када ће наступити, власти ће, на основу података из регистра о вакцинацији утврђивати ко није вакцинисан, и кажњавати.

Та трећа фаза, спекулише се, неће се ни примјењивати.

Аустријска влада истакла је, приликом доношења закона о обавезној вакцинацији, да он неће утицати на талас омикрон соја, већ је припрема за јесен, до када би могли да се појаве нови сојеви и нови таласи.

Иначе, Аустрија је прва земља у Европи која уводи општу обавезу вакцинације, о чему већ многе друге државе, као што је Њемачка, дискутују.

Нејединство Зелених о обавезној вакцинацији

У редовима владајуће странке Зелених Аустрије очигледно влада нејединство у вези с обавезном вакцинацијом, која треба да ступи на снагу током овог мјесеца.

Један дио чланова Зелених упутио је писмо посланицима покрајинског дома аустријског парламента.

У том писму се подсјећа да је Министарство здраства добило питања од Уставног суда у вези с епидемиолошким мјерама и обавезној вакинацији, која су од суштинског значаја и одлучујућа за управљање пандемијом.

Наглашено је да се мора одговорити на питање безбједности и дјелотворности вакцина.

Аутори писма, који су се потписали као “Зелени против обавезне вакцинације и 2Г”, истичу да не може бити циљ посланика да ризикују штету по здравље појединаца и друштва.

Позвали су посланике у покрајинском парламенту да не подрже закон, како би се дала нова шанса анализи предложених мјера.

Иначе министар здравља Волфганг Микштајн је из редова Зелених и та странка се већ дуго, са коалиционим партнером Народном партијом (ОВП) залаже за обавезну вакцинацију, како би се подигла стопа вакцинисаности становништва, чиме би се спријечило преоптерећење болничких капацитета.

 

 

 

(танјуг)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img