spot_img
spot_img

Нови сој коронавируса – шта се тренутно зна о њему

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Брзо ширење новог соја коронавируса је забринуло цео свет, а уведене су јаке рестриктивне мере широм Велике Британије, која се суочава са забраном транспорта са многим земљама света.

Паника је настала када су саветници британске владе рекли да постоји могућност да се нови сој лакше шири него његови претходници, пренео је Би-Би-Си.

Није новост да вируси мутирају све време и да је важно да се прати понашање вируса, али три ствари изазивају забринутост: повећана трансмисија, затим, мутације утичу на делове вируса који су битни, а неке од мутација су се показале да могу да повећају могућност вируса да инфицира здраве ћелије.

Први пут је овај заразни сој откривен у децембру, а у новембру је четвртина случајева у Лондона била узрокована управо том новом врстом, док је у децембру тај број скочио на око 33 одсто у Лондону, преноси Танјуг.

Премијер Борис Џонсон је рекао да је сој за 70 одсто заразнији него његови претходници, што значи да би лако могло да дође до повећања броја који показује колико једна особа може да прошири вирус на друге.

Ерик Волц са Краљевског колеџа у Лондону је рекао да је „рано рећи, али према ономе што је он видео досад, број оболелих расте врло брзо, корона се шири брже него раније”.

Неки експерти доводе у питање да ли је нови сој уопште заразнији него претходни.

„Количина доказа које смо добили оставља питање да ли је овај сој заиста повећао заразност”, рекао је Џонатан Бол, вирусолог са универзитета у Нотингему.

Нови сој се проширио Великом Британијом, изузев Северне Ирске, али га највише има у Лондону, југоистоку и истоку Енглеске.

Међутим, у недељу су и Данска, Холандија и Аустралија пријавиле да су забележиле случајеве нове врсте ковида 19, док Французи не одбацују могућност да сој циркулише и њиховом земљом.

Слична врста ковида 19 се појавила недавно у Јужној Африци, има сличну мутацију, али се чини да није повезана са овом из Енглеске.

Ово није прва мутација вируса, јер поређења ради, корона која је откривена у Вухану, није иста која циркулише светом данас.

Мутација под називом Д614Г се појавила у Европи у фебруару и постала је доминантан сој на планети, а у Европи је распрострањен А222В, посебно у Шпанији.

О мутираном вирусу се зна да је идентификовано 17 могућих, важних промена – није било промена на шиљку протеина, што је кључ који вирус користи за улазак у људске ћелије.

Поставља се питање и одакле нова мутација?

Највероватније објашњење је да се мутација догодила у пацијенту коме је био слаб имуни систем да победи вирус, па је тело тог пацијента постало погодно тло за мутацију.

Иако засад нема доказа да је нови сој смртоноснији, научници га прате и тек ће се више знати о њему.

Сама чињеница да је заразнији је довољан да изазове проблеме у болницама, односно, да дође до преоптерећења ионако оптерећених здравствених система.

Око вакцинације тренутно нема дилеме – вакцине које су направиле водеће светске фармацеутске куће биће подједнако ефикасне, или се бар може рећи да је засад тако, додаје се у тексту Би-Би-Си.

„Међутим, уколико дође до додатних мутација, онда бисмо могли да имамо разлога за бригу. Овај сој је потенцијалан начин да вирус буде отпорнији на вакцину, а ово му је први корак ка бекству од вакцине”, рекао је професор Рави Гупта са Универзитета Кембриџ.

До тога може доћи када се вирус толико промени да може да избегне потпуни ефекат вакцине и настави да инфицира људе и то је највећи страх вирусолога широм света.

То би значило да би фармацеутске куће морале да се прилагођавају мутацијама, нешто слично што се дешава са вакцинама против сезонског вируса.

Тренутне вакцине против ковида 19 је лако изменити, али би то свакако успорило вакцинацију.

 

 

 

(politika.rs)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img