spot_img
spot_img

“Глава ми добијамо, писмо ви губите”: Како су амерички богаташи профитирали од пандемије

spot_img
spot_img

Док је 26 милиона Американаца остало без посла, милијардери су у САД додали свом богатству 308 милијарди долара, пише “Гардијан”.

Позната је изрека: не допусти да добра криза прође узалуд. И док је пандемија коронавируса покорила свет, један проценат најбогатијих Американаца искористио је профитабилност те старе пословице.

Неки од најбогатијих људи у САД били су први у реду када је влада делила билионе долара за подршку привреди коју је пандемија коронавируса блокирала. Истовремено, милијардери су додали на свој конто 308 милијарди долара за четири недеље – иако је у том периоду 26 милиона људи остало без посла.

Према новом извештају Института за проучавање политика, између 18. марта и 22. априла иметак америчких плутократа порасло је 10,5 одсто. Међитим, након последње рецесије, требало је да прође две године да се имовина милијардера врати на ниво из 2007. године, пише “Гардијан”.

Осам милијардера доживело је раст богатства за преко милијарду долара, међу којима су шеф “Амазона” Џеф Безос и његова бивша супруга Макензи Безос, оснивач “Зоома” Ерик Јуан, бивши шеф “Мајкрософта” Стив Балмер и Илон Маск, власник “Тесле” и “Спејс икса”.

Прилив милијарди долара потиче од пловидбе читаве флоте великих бизниса, милионера и милијардера, кроз рупе прописа о помоћи вредној 349 милијарди долара намењеној за спасавање тешко погођених малих бизниса. Наиме, око 150 јавних компанија успело је да приграби више од 600 милиона долара опростивих зајмова пре него што је средстава нестало, пише “Гардијан”.

Банкле које су биле највећи примаоци новца од помоћи у прошлој рецесији такође су добро прошле, добивши 10 милијарди државних зајмова, према анализи Националног јавног радија.

“Глава ми добијамо, писмо ви губите”, каже Чак Колинс, директор програма о неједнакости и општем добру на Институту за проучавање политика и коаутор новог извештаја. Он каже да је пандемија додатно показала лоше стране америчке политике која је проширила јаз између стварно богатих и осталих током деценија.

“Правила економије подешена су у корист власника капитала а против свих осталих”, каже Колинс.

Наиме, до 2016 – седам година након завршетка последње рецесије – 90 одсто најсиромашнијих домаћинстава у САД и даље се није опоравило од кризе док је оних 10 одсто на врху било богатије него у 2007.

 

 

 

(b92.net)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img