spot_img
spot_img

Американци окрећу леђа Украјини: Шта хоће тај Зеленски?

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Украјински предсједник Володимир Зеленски готово је свакодневно на друштвеним мрежама извјештавао о инвазији Русије на његову земљу, виралне видео објаве показивале су ефикасност западног оружја у рукама украјинских снага, а Пентагон је редовно одржавао брифинге о збивањима у рату.

Ипак, упркос продору свих тих вијести у јавност, америчке обавјештајне агенције имају мање информација него што би жељеле о украјинским операцијама те посједују далеко бољу слику о руској војсци, њеним планираним операцијама те успјесима и неуспјесима, тврде садашњи и бивши амерички званичници, како преноси The New York Times.

Владе често крију информације од јавности због оперативне безбједности, ипак овај недостатак информација унутар америчке владе могао би отежати администрацији предсједника Џоа Бајдена, која шаље милијарде долара Украјини у оружју, да одлучи како усмјерити војну помоћ.

Амерички званичници кажу да им је украјинска влада дала увид у тек неколико тајних брифинга или појединости о њиховим оперативним плановима, а украјински званичници су признали да Американцима нису рекли све.

Америчка обавјештајна заједница прикупља информације о готово свакој земљи, укључујући и Украјину, ипак америчке обавјештајне агенције уопштено своје напоре прикупљања података усмјеравају на непријатељске владе, попут Русије, а не на тренутно пријатељске земље, попут Украјине.

И док је Русија главни приоритет америчких шпијуна већ 75 година, када је у питању Украјина, Сједињене Државе радиле су на изградњи своје обавјештајне службе, а не шпијунирању владе те земље. Резултат, како кажу неки бивши званичници, су одређене празнине у слици стварности.

‘Више увида с руске, него с украјинске стране’

– Колико ми заправо знамо о томе како је у Украјини – пита се Бет Санер, бивша висока обавјештајна званичница.

– Можете ли пронаћи особу која ће вам с повјерењем рећи колико је Украјина изгубила војника, колико је Украјина изгубила опреме – наводи даље.

Чак и без потпуне слике украјинске војне стратегије и ситуације, Бајденова администрација је послала нову војну помоћ, попут ракетних топничких система које је амерички предсједник најавио прошле недјеље. Кијев очекује испоруку снажнијих западних оружаних сустава, док обје стране у рату трпе велике губитке у источној украјинској регији Донбас.

Званичници Пентагона кажу како имају јасан процес за слање оружја, који почиње захтјевом Украјинаца и укључује процјену САД о томе какву опрему требају и колико брзо се то може реализовати.

Неке европске обавјештајне агенције кажу да ће Украјини бити тешко, ако не и немогуће, повратити територије које је Русија заузела откако је покренула инвазију у фебруару, али америчке обавјештајне агенције, како су рекли званичници, мање су песимистичне. Ипак, постоје пукотине у обрани Украјине, а питања о стању украјинских војних снага и стратегије у Донбасу створила су за САД непотпуну слику.

Аврил Хаинес, директорица Националне обавјештајне заједнице, врховног тијела свих америчких тајних служби, свједочила је на саслушању у Сенату прошлог мјесеца да је “било врло тешко рећи” колико додатне помоћи Украјина уопште може апсорбовати.

– Имамо, заправо, више увида с руске него с украјинске стране – додала је.

Кључно је питање које мјере предсједник Зеленски намјерава предузети у Донбасу. Украјина се тамо суочава са стратешким избором – повући своје снаге или рескирати да их Русија опколи.

Посљедњих дана Украјина је пружила више информација. У недјељу је украјински предсједник посјетио прве црте бојишнице и назвао борбе у Сјеверодоњецку – граду који је кључан за контролу Донбаса – “изузетно тешким”.

Такође је признао да чак до 100 украјинских војника дневно погиба те је рекао да је Русија заузела петину земље.

Ни на највишем нивоу не откривају много

Отвореније јавне изјаве владе могле би бити најава разговора са становништвом о стратешким изборима које треба донијети у Донбасу, кажу аналитичари.

– Вјероватно се води расправа о томе треба ли повући све обрамбене снаге које би могле бити заробљене ако остану тамо – каже Стефан Бидле, професор међународних односа на Универзитету Комумбија, преноси Јутарњи лист.

– Ако дође до намјерног повлачења, Зеленски ће то морати објаснити на неки начин за који се неће чинити као оцрњивање украјинских војних снага. Мораће испричати некакву причу украјинском народу ако ипак одлуче повући те трупе, а објашњење губитака које би могли претрпјети ако остану је логичан начин за то – додаје.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img