spot_img
spot_img

Атомско склониште у Брчком и даље не служи својој сврси

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Атомско склониште у Брчком, изграђено 80-тих година, капацитета за око 500 људи, данас није у функцији јер су током прошлог рата из њега отуђени мотори за вентилацију, те се сада користи као магацин за опрему Одјељења за јавну безбједност.

Ово је потврдио шеф Пододјељења за заштиту и спашавање брчанске Владе Мићо Симикић, истакавши да ће након сугестија из Владе, овај магацин да се испразни, тако да претпоставља да ће Влада и Одјељење за јавну безбједност водити рачуна да се оно стави у одређену функцију заштите грађана јер сада и празно више нема исту намјену као раније.

„Када су у питању склоништа у бившој држави, сви градови су имали ријешено питање склоништа јер се кроз грађевинску дозволу плаћао неки проценат таксе, па су локалне управе и тадашње општине правиле по једно атомско склониште, а и све веће зграде за масовна становања су у приземљима су имале склоништа“, појсанио је Симикић.

Како је нагласио, због стања са нуклераним електранама у Украјини, свакодневно као и у сусједним државама, у БиХ, па тако и у Брчком, се мјери ниво радијације и за сада је све уреду.

„У овом случају имамо рат у Украјини и те три нуклеарне електране, те смо имали информацију у медијима да је једна имала неке проблеме. Све државе око нас мјере радијацију, а код нас по том питању је прва општина Бихаћ и свакодневно имамо информацију да је стање радијације на нули. У Брчком такође, у нашем пододјељењу, имамо четири уређаја за мјерење радијације“, додао је Симикић.

У овом систему и овој држави, како је казао, више нико нема ријешено питање склоништа за заштиту грађана у случају нуклеарних напада, односно радијације. Неке државе уводе нове законе да би се правила атомска склоништа, а у Брчком до данас ми то немамо.

„До катаклизме може доћи увијек, надамо се да неће доћи, а и ако се деси та радијација вјероватно ће системи одбране сваке државе и сваке локалне заједнице у том тренутку доонијети неке прописе како људи да се понашају и заштите. Сва Европа се данас бави овим питањем, јер вјетрови могу нанијети радиоактивни талас у сваку позицију Европе“, нагласио је Симикић.

 

 

 

(radiobrcko.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img