Иако је мандат чланова Управног одбора Централне банке (ЦБ) БиХ, а самим тим и гувернера, Уставом БиХ ограничен на период од шест година, Сенад Софтић је, и поред истека мандата, наставио да обавља гувернерску функцију, позивајући се на Закон о управи БиХ, који по мишљењу стручњака, упркос свему, не може бити изнад Устава БиХ.
Због ове ситуације гувернер, али и чланови Управног одбора ЦБ БиХ, избјегавају доношење било каквих одлука, тако да у овом тренутку ЦБ БиХ практично не ради ништа, а због различитих правних тумачења у овој институцији влада хаос, јер су многи мишљења да и сам гувернер нема легитимитет.
Да је тако, говори и чињеница да сједница Управног одбора ЦБ БиХ, која по Закону о Централној банци БиХ мора да се одржи једном мјесечно, није одржана од 10. августа 2021. године, тако да је и тај члан закона прекршен.
Наиме, поред Предсједништва БиХ и Уставног суда БиХ, Централна банка једина је институција којој је Уставом прописано трајање мандата. Чланом ВИИ Устава БиХ прописано је да се Управни одбор Централне банке састоји од пет лица која именује Предсједништво БиХ на период од шест година.
Одбор ће међу својим члановима именовати гувернера на период од шест година.
Да је легитимитет Софтића упитан, говори и чињеница да га нико од садашњег састава Управног одбора ЦБ БиХ није бирао за гувернера.
Подсјећања ради, Предсједништво БиХ 2015. године именовало је Кемала Козарића, Анкицу Колобарић, Љубишу Владушића, Триву Маринковића и Сенада Софтића за нове чланове Управног одбора ЦБ БиХ.
На конститутивној сједници новог Управног одбора чланови су између себе изабрали Софтића за гувернера на мандат који му је истекао 11. августа ове године.
На дан истека мандата, односно 10. августа 2021. године, одржана је сједница УО ЦБ БиХ, с које је издато штуро саопштење да је заузет став да је неопходно омогућити несметан рад ЦБ док Предсједништво БиХ не изврши именовање новог сазива.
“Од тог сазива Управног одбора четири члана су или дала оставке или су смијењени, тако да нико од четири нова члана, а то су Шериф Исовић, Драган Кулина, Радомир Божић и Данијела Мартиновић, никада није гласао за именовање гувернера и због тога је и досад његов мандат био упитан, а посебно након што је прошао рок од шест година на који је именован”, испричали су извори “Независних новина” блиски Централној банци.
Да је ситуација конфузна и да ЦБ практично не функционише, говори и чињеница да ниједна надлежна институција БиХ, односно Предсједништво, Парламентарна скупштина нити Министарство правде, а ни надлежне службе Централне банке, нису дали писано мишљење којим би се потврдило да Управни одбор ЦБ БиХ или сам гувернер дјелују законито.
Каква је ситуација у банци најбоље говори да су сви заинтересовани за поједине функције, као што су мјесто вицегувернера ЦБ БиХ и Главне банке Републике Српске ЦБ БиХ, повукли своје кандидатуре јер УО, а и самог гувернера Централне банке сматрају нелегитимним.
“Нико ништа не ради. Сједница УО треба да се одржи једном мјесечно, а није одржана у посљедњих мјесец дана. Прича се да би ускоро могла бити нова сједница, али је питање како ће се све то завршити, да ли ће уопште бити одржана и хоће ли бити донесена нека одлука”, испричали су наши извори.
На питања о легитимитету гувернера, али и чињеници да је мандат чланова УО ЦБ БиХ ограничен Уставом БиХ, покушали смо добити одговоре и у самој Централној банци, међутим до закључења данашњег броја “Независних новина” није стигао.
(nezavisne.com)