БиХ неће бити жртва мигрантске кризе, али неће моћи ни да у потпуности затвори границу, због чега снагу и пажњу треба усмјерити на јачање капацитета на међи са сусједима како би безбједност била на нивоу, каже директор Службе за послове са странцима БиХ Слободан Ујић, који сматра да, иако постојећи капацитети за смјештај миграната који пристижу сваки дан нису довољни, земљи не пријети хуманитарна криза.
ГЛАС: БиХ пријете озбиљни проблеми када је ријеч о мигрантској кризи. Какви су тренутни подаци и процјене о броју миграната који би могли да се нађу пред њеном границом?
УЈИЋ: Дневни прилив је у просјеку између 80 и 150 лица, а оперативни подаци говоре да ће он бити настављен. Приоритет за идуће дане је измјештање лица из Сарајевског кантона и урбаних дијелова града и да сви буду смјештени у адекватан простор.
ГЛАС: Одакле долази највише миграната и да ли су тачне тврдње да се ради о Сиријцима који се лажно представљају да су из других земаља?
УЈИЋ: Међу људима који илегално улазе 99,9 одсто нема ниједан идентификациони документ, нити било шта на основу чега би се видјело из које земље долазе. Ријеч је о људима који су давно напустили своје државе, који су били у Турској, Грчкој, па и у Србији. Тачно је да нису сви избјеглице из Сирије. Од до сада регистрованих којима су узети биометријски подаци, из Сирије их је око 30 одсто, а по броју миграната слиједе Пакистан, Авганистан, Ирак, Иран и тако даље. У овом мигрантском таласу стигли су људи из 40 земаља.
ГЛАС: Колики безбједносни проблем представља долазак миграната и на који начин је могуће утврдити да ли су неке особе међу њима пријетња с обзиром на то да већина нема идентификациона документа?
УЈИЋ: Сигурно је да представља проблем и због тога се и узимају биометријски подаци и обављају интервјуи и укључене су друге безбједносне институције. Ти подаци се морају размјењивати. Ову кризу не може ријешити једна или двије агенције, нити једна држава. Ово је проблем земаља западног Балкана и морају добити велику подршку ЕУ, финансијску и сваку другу, јер људи долазе из земље која припада ЕУ и иду ка другима. БиХ користе као транзитно подручје.
ГЛАС: Има ли БиХ капацитете да се избори са проблемом?
УЈИЋ: Нема. Ова мигрантска криза није ни слична оној кризи која је била прије три-четири године. Имамо илегалне имигранте који илегално улазе и илегално излазе из земље. БиХ нема смјештајне капацитете и сигурно ће их проширити за 700, 800 па и 1.000 мјеста, али то је недовољно јер ови људи неће да се крећу са руте кретања. Ни лијево ни десно пуно са руте.
ГЛАС: Савјет министара БиХ је прихватио нацрт акционог плана који предвиђа могућност затварања граница. Да ли је тај потез требало да буде повучен раније и очекујете ли да ће граница бити затворена?
УЈИЋ: Немогуће је границу затворити. Илегалне миграције тренутно имамо од Требиња, преко Фоче, Рудог, Чајнича до Вишеграда, гдје је тренутно највећи притисак, па све Дрином до Бијељине. Знате колика је то дужина и каква је граница? Сигурно да треба покушати затворити границу колико је то могуће и попунити број потребних људи у Граничној полицији БиХ, можда и ангажовањем других полицијских службеника, интервентних тимова и осталих. Ове миграције неће престати затварањем границе јер је то и немогуће, имајући у виду каква је граница, али је могуће појачати број људи и смањити притисак на БиХ. Управљали смо без икаквих проблема миграцијама док је дневни прилив био 30, 50 и 60 особа. Од више од 4.000 људи, колико је ушло, око 70 одсто већ је изашло и тренутно их има у Сарајевском кантону између 600 и 900, а у Унско-санском између 600 и 800. Сваки даном се стање мијења јер једни улазе, а други излазе из БиХ.
ГЛАС: Шта ће се догодити ако Хрватска одлучи да затвори своју границу са БиХ?
УЈИЋ: Ако Хрватска покуша затворити границе, сигурно је да ћемо све снаге ставити на границу према Србији и Црној Гори и нећемо дозволити њихов улазак на територију БиХ.
ГЛАС: Да ли је БиХ пред хуманитарном кризом?
УЈИЋ: Није. Људи који се налазе у урбаном дијелу Сарајева, гдје су подигли шаторска насеља, добијају оброке, а до краја седмице насеља ћемо склонити и смјестити их у прихватилишта.
Сарадња
ГЛАС: Јасно је да у БиХ нема услова за дужи боравак миграната, почевши од смјештаја па надаље, а имамо и став власти у РС да нема услова да буду прихваћени мигранти. Колико то може да додатно закомпликује стање јер очито нема сарадње између нивоа БиХ и ентитета?
УЈИЋ: О томе не желим да говорим јер нисам политичар, али најлакше је критиковати. Чуо сам само критике, а ниједно рјешење, приједлог и слично. Служба за послове са странцима има коректну сарадњу са безбједносним службама на свим нивоима власти.
(glassrpske.com)