spot_img
spot_img

Конопљу у РС могу узгајати сви осим осуђених због дроге

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Узгој индустријске конопље дозвољен је и на парцелама у Српској, али под строго контролисаним условима, те се пажљиво прати сваки корак производње, а она није дозвољена лицима која су осуђивана због злоупотребе дроге.

У недавно донесеном Правилнику о условима за узгој индустријске конопље детаљно је описано која се сва правила морају испунити за ову производњу.

Прописано је и колико ТХЦ-а (психоактивне супстанце) максимално може имати ова конопља, а која је произвођачима интересантна, рецимо, за производњу влакана, пелета и слично.

“Индустријска конопља је конопља (Cannabis Sativa L.) чији садржај тетрахидроканабинола (THC) у сувој материји биљке не прелази 0,2 одсто и чија сорта је уписана у сортну листу у складу с прописима о сјемену пољопривредног биља”, наведено је у правилнику који је донијело Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске.

Пут до добијања дозволе за узгој ове конопље је релативно лак. Индустријска конопља, како се наводи, може се узгајати само на основу одобрења које издаје Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС. Одобрење се издаје за површину од минимално једног хектара и важи једну сјетвену сезону.

Захтјев за издавање одобрења могу поднијети правна лица, физичка лица и предузетници уписани у регистар пољопривредних газдинстава. Дакле, узгајивачи подносе Министарству захтјев најкасније до 31. марта текуће године.

Физичко лице које се жели бавити узгојем индустријске конопље, уз попуњен захтјев, треба да достави још докумената, укључујући и доказ да подносилац захтјева није осуђиван за злоупотребу дрога. Такав доказ треба да приложи и заинтересовани предузетник или одговорно лице у правном лицу.

Међутим, то није комплетна процедура. Када Министарство да зелено свјетло за узгој индустријске конопље, а прије заснивања производње, узгајивач мора имати рачун о куповини сјемена индустријске конопље.

Неопходно му је и увјерење о здравственом стању сјемена итд. Узгајивач мора имати и оригиналну амбалажу у којој је сјеме индустријске конопље било упаковано те етикету с паковања.

Ни то није све – узгајивач којем је Министарство издало одобрење пријављује засновану производњу најкасније 15 дана од дана сјетве конопље. Пријаву подноси ресорном министарству, Републичкој управи за инспекцијске послове те МУП-у РС.

“Узгајивач је одговоран за узгој индустријске конопље, а уколико се појаве околности које указују да су биљке или дијелови биљке употријебљени или би могли бити употријебљени за недозвољену производњу дрога, узгајивач је дужан да о томе обавијести надлежни орган унутрашњих послова и инспекције”, истиче се у правилнику.

Утврђивање садржаја ТХЦ-а и других супстанци од којих се може произвести дрога у узорцима индустријске конопље врши се у хемијској лабораторији организационе јединице надлежне за послове вјештачења у Министарству унутрашњих послова РС.

Саша Лалић, начелник Одјељења за биљну производњу у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, истиче да је у Европи индустријска конопља скинута с листе биљака из којих се може добити дрога. Ни у Српској нема сметњи за њену производњу, ко за то успостави услове.

“Онај ко жели да узгаја индустријску конопљу, то јесте ко је добио рјешење односно одобрење Министарства, те ко испуњава остале услове који су прописани правилником, он без икакве бојазни односно несигурности може то да ради. Ту биљку може да пласира гдје он жели, да ли ће од ње да прави влакна или пелет, или ће да је извезе, то је на том произвођачу”, рекао је Лалић за “Независне”.

Српска је и раније имала правилник који регулише ову област, али је био нешто другачији, те је стварао нејасноће и узгајивачима и надлежним институцијама.

По подацима ресорног министарства, интересовања за узгој индустријске конопље има. Рецимо, прошле године издато је 11 таквих одобрења на основу ранијег правилника. Међутим, пандемија је заинтересоване узгајиваче спријечила да набаве сјеме, тако да није дошло до реализације тог плана, односно подизања засада.

“Имамо велики број заинтересованих субјеката када је та производња у питању и велики број упита, тако да је донесен такав правилник”, појаснио је Лалић.

Иначе, индустријска конопља (Cannabis Sativa L.) и марихуана (Cannabis Indica) потичу од исте биљке, а то је канабис (Cannabis) или конопља. Она, дакле, има своје двије подврсте, а то су индустријска конопља и индијска конопља тзв. марихуана. Основна разлика им је количина психоактивне супстанце (THC).

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img