Гориво у Хрватској, чији су возачи годинама уназад долазили у БиХ да наточе резервоаре, први пут је јефтиније него на нашим бензинским пумпама, што стручњаци оцјењују незапамћеним парадоксом, те још једном подвлаче да бх. трговци нафтних деривата треба драстично да снизе цијене.
Према подацима Министарства господарства Хрватске, просјечна цијена литра бензина од јуче ујутру је 8,23 куне (2,11 КМ), а дизела 8,35 куна (2,14 КМ).
Званични подаци, који стижу из Црне Горе, показују да је и на њиховим пумпама дошло до пада цијена, тако да ће у наредне двије седмице бензин коштати већ од 0,99 евра (1,93 КМ), док је литар дизела 0,96 евра (1,87 КМ).
Поређења ради, узели смо по једну бензинску пумпу у Сарајеву, гдје бензин кошта 2,16, а дизел 2,21, колико коштају и у Тузли, док је Бањалука нешто повољнија, па за литар горива, у просјеку, треба издвојити око двије марке па навише. Истина, постоје и поједине пумпе гдје је гориво знатно јефтиније, али и оне гдје су цијене доста више.
Стручњаци не крију изненађење због оваквог развоја ситуације те подсјећају да су у БиХ цијене горива увијек биле ниже у односу на све државе које нас окружују.
Тај податак, како истичу, нико не може оповргнути те додају да је највећа разлика у цијенама годинама била у односу на Хрватску, чије су бензинске пумпе увијек биле знатно скупље у поређењу са онима у БиХ.
“Тврдим да имате бензинске пумпе у Хрватској на којима је гориво јефтиније него у БиХ. То се никад раније није догодило. У Хрватској су увијек цијене горива биле више 30 до 50 фенинга. Стога су њихови грађани долазили у БиХ и куповали овдје гориво”, рекао је за “Независне новине” Алмир Бечаревић, стручњак за енергенте.
Анализа коју је доставио “Независним” довољно говори сама за себе – када је цијена барела нафте износила 147 америчких долара, на нашим пумпама гориво је коштало до 2,50 КМ. Сада, на свјетском тржишту нафта кошта око 23 долара, а на нашим пумпама гориво је 1,90 до 2,20 КМ.
“Рафинеријске цијене од почетка године биљеже драстичан пад и прате пад цијене нафте на свјетском тржишту”, поручује Бечаревић.
Борци за заштиту потрошача наглашавају да су наши дистрибутери морали давно да се прилагоде кретањима на свјетском тржишту, што ни близу нису учинили. На власницима пумпи је, поручују, велика одговорност, јер би нижим цијенама могли да допринесу да привреда стане на своје ноге.
“На већини пумпи код нас цијена горива остала је изнад двије марке, а видљиво је да сви могу пословати са далеко нижим цијенама”, каже Муриса Марић, извршни директор Удружења грађана ДОН Приједор, која додаје да постоје поједине пумпе које су значајније снизиле цијене, те да тако треба да поступе и остале.
Са друге стране, из Групације за промет нафтом и нафтним дериватима у Привредној комори РС истичу да су цијене горива на бензинским пумпама у Републици Српској недавно снижене поново, а у складу са, како наводе, сниженим цијенама сирове нафте на свјетском тржишту и нешто нижим рафинеријским цијенама.
“Чињеница је да акцизе и државни намети на сваки литар горива и даље износе преко једне КМ, те ако буде измијењена висина намета, сигурно је да ће и дистрибутери реаговати у складу с тим”, рекао је за “Независне новине” Зоран Берак, секретар ове групације.
Ако се гледају посљедње три седмице, како јављају агенције, цијена нафте на свјетском тржишту се преполовила.
(nezavisne.com)