На пумпама у Српској гориво је поскупјело други пут ове године, док су ове седмице цијене скочиле за шест до осам фенинга.
Када се узме у обзир велики број возача, сваки фенинг је значајан за грађане, јер се већ увелико боре са поскупљењима.
Драган Тришић, предсједник Групације за промет нафтом и нафтним дериватима Привредне коморе Републике Српске, за “Независне новине” истиче да је поскупљење на свим бензинским пумпама у овој седмици у просјеку за пет до осам фенинга на бензину и дизелу.
“Ово је друго поскупљење у овој години. Повећање улазних тј. набавних цијена према дистрибутерима од стране рафинерија и добављача разлог су скока малопродајних цијена. У понедјељак је цијена нафте брент на берзи била 87 долара по барелу, односно 760 долара по тони, што је константан раст од почетка године, када је барел био 79 долара”, рекао је Тришић.
Дакле, како истиче, поново нас очекује нестабилан период, што се може примијетити и у земљама окружења, гдје су цијене на бензинским пумпама још прије 10 дана значајно порасле.
Милован Бајић, директор “Крајина петрола”, за “Независне” каже да су улазне цијене разлог поскупљења.
“У понедјељак је гориво поскупјело за око пет-шест фенинга, а ово је већ друго поскупљење ове године”, рекао је Бајић.
Да су цијене бензина и дизела порасле потврдили су и са двије бањалучке пумпе.
“Цијене су се промијениле у понедјељак увече те је сада бензин 2,43 КМ, док је дизел 2,42 КМ. Плин кошта 1,49 КМ”, навели су с ове бањалучке пумпе.
Иста цијена бензина и дизела је и на другој пумпи, са које кажу да су поскупљења у висини од скоро десет фенинга.
Муриса Марић, извршна директорица Удружења грађана ДОН Приједор, каже да ће овај пораст негативно утицати на потрошаче.
“Мислим да се ту не види крај поскупљењима и свему што се дешава због силних поремећаја. Ми смо велики увозници нафтних деривата и то узима свој данак, који, нажалост, плаћају потрошачи”, нагласила је Марићева за “Независне”.
Како каже, осам фенинга је већ велика цифра када се узме у обзир број возача и колико је нафта данас неопходна.
“Гориво је и покретач производње тако да ће ово опет изазвати ланчану реакцију поскупљења основних животних намирница, што је поражавајуће”, закључила је Марићева.
Подршка “Отвореном Балкану”
Драган Тришић истиче да дистрибутери нафтних деривата подржавају напоре Владе Српске и активности као што је пројекат “Отворени Балкан”.
“Укључење нафтног сектора у ‘Опен Балкан’ било би од стратешког значаја јер би олакшало транспорт деривата према крајњим купцима и смањило вријеме логистике и трошкове у калкулацији малопродајне цијене, што би се одразило на купце грађане и привреду у позитивном смислу”, рекао је Тришић.
(nezavisne.com)