spot_img
spot_img

У Хрватској је прошле године љетовало више од пола милиона грађана из БиХ, сада нису пожељни

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Бројне су реакције јавности на драконски потез хрватских власти којим су буквално онемогућили грађанима из БиХ да љетују у тој земљи.

Надлежни у Хрватској наравно поручују како нису затворили граници, већ су само промијенили режим на граници. А та промјена режима значи да сви који желе боравити у Хрватској морају ићи у обавезну самоизолацију од 14 дана.

Таква мјера ће одвратити готово све грађане да свој план за годишњи одмор преусмјере на домаће потенцијале или за сада евентуално Турску која је тотално отворена за све из БиХ. Хрватска је највећем дијелу грађана из наше земље годинама била редовна и омиљена дестинација за љетовање.

Само прошле године у тој земљи је љетовало више од пола милиона грађана БиХ. То су подаци Министарства туризма Хрватске. Ти гости су остварили близу три милиона ноћења.

Ипак, Хрватска је у оправдању свог потеза нагласила да жели заштитити здравље својих грађана, стављајући етикету да су они који су долазили из БиХ, али и Србије, са Косова и Метохије и Сјеверне Македоније највише допринијели повећању броја заражених. Како то могу доказати нису казали, али су олако одустали од бх. туриста иако све вријеме без икаквог ограничења и мјера у своју земљу пуштају туристе из чак 10 земаља Европске уније, које такођер биљеже раст новозаражених.

Још један детаљ одаје брзоплетост Хрватске да “стави рампу” за источне сусједе, а то је да вас од обавезне самоизолације не спашава ни PCR тест. Министар здравства Вили Берош то правда контра-питањем: “А шта ако је особа данас негативна и добије такав тест, а већ сутра буде позитивна”. Сада се поставља питање, како је за Словенију, Аустрију или Њемачку довољан негативан PCR тест да избјегнете самоизолацију, а Хрватској то није довољно.

Такође, Хрватска спада у земље које у цијелој регији најмање тестирају. Подаци показују да све земље бивше Југославије више тестирају од Хрватске. У Босни и Херцеговини се тестира 25.893 особе на милион становника, а у Хрватској 17.803. Стога је оптужба да су гости из БиХ, Србије и Сјеверне Македоније криви за повећање броја заражених у Хрватској крајње дискутабилна и недобронамјерна.

 

 

 

(klix.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img