Шок на Мундијалу: Арабија нокаутирала Аргентину

Камерунац Франсоа Омам Бијик шокирао је Аргентинце прије 32 године на старту Мундијала у Италији да би нешто слично сада урадили Салех ал Шери и Салем ал Давсари.

Фудбалери Саудијске Арабије одушевили су свијет и расплакали “гаучосе” побједом од 2:1 у првом колу групе Ц и тако дошли до своје највеће побједе на свјетским првенствима те надмашили славље из 1994. године када су са 1:0 побиједили Белгију.

Ипак, није све тако изгледало на старту меча јер су јужноамериканци били апсолутни фаворити и тако су започели сусрет.

Током првог полувремена ВАР је био у првом плану, а судије из контролне собе поништиле су чак три гола Аргентинцима због офсајда.

Најближе голману Арабије били су Лионел Меси и Лаутаро Мартинез два пута. Ипак, ВАР им је једном помогао иако судија Славко Винчић исправа није видио прекршај у казненом простору Арабије, па је након интервенције из ВАР собе прегледао снимак и досудио пенал којег је у десетом минуту реализовао Лионел Меси.

Он је постао први Аргентинац који је дао гол на четири Свјетска првенства (2006, 2014, 2018, 2022). Један од њих је дао и репрезентацији Србије и Црне Горе на Мундијалу у Њемачкој 2006. године. Надмашио је Габријела Батистуту (1994, 1998, 2002) и Дијега Арманда Марадону (1982, 1986, 1994).

Од неаргентинаца, по гол на четири различита Мундијала постигли су Пеле, Уве Зелер, Мирослав Клозе и Кристијано Роналдо. Успаваност Аргентинаца на старту другог ривала искористио је Салех ал Шери који је у 48. минуту донио изједначење да би само пет минута касније Салем ал Давсари шокрио Аргентинце голом за 2:1 и велико славље саудијских навијача на трибинама док су јужноамериканци остали у невјерици. То је упалило аларме у игри Аргентине па је селектор Лионел Скалони већ у 59. минуту направио три измјене.

То није дало учинка иако су имали неколико лијепих прилика за гол, али пут до мреже нису нашли и уписали први пораз након 2019. године.