spot_img
spot_img

Трагедија у Брчком као аларм

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Смрт шестеро страдалих у пожару на једном стамбеном објекту у Брчком наступила је услијед тровања угљенмоноксидом, потврдили су резултати обдукције, док ће узрок пожара бити познат у наредним данима.

Дан жалости бит ће проглашен највјероватније у сриједу, када би требали бити обављени џеназа и укоп. Ова велика трагедија аларм је који би требао покренути рјешавање бројних проблема са којима се суочава ромска национална мањина.

Потврђен је идентитет страдалих у пожару у близини брчанског насеља Суљагића Сокак. Од шест особа, три су малољетне. Лијечници на Универзитетском клиничком центру у Тузли још се боре за живот петогодишњег дјечака који је у критичном стању. Осталих седам преживјелих чланова породице је стабилно.

„Оно што је за сада извјесно, према резултатима проведених истражних радњи, јесте да није утврђено учешће трећих лица у самом настанку пожара, односно ради се највјероватније о пожару који није подметнут од стране трећих лица, односно не постоји сумња да је почињено кривично дјело“, казао је Самир Бегановић, портпарол Тужилаштва Брчко дистрикта БиХ.

Први човјек града Есед Кадрић обишао је мјесто трагедије и најавио да ће Влада хитно наћи рјешење како би стамбено збринула ову породицу, а док се то не деси, за њих је осигуран алтернативни смјештај: „Наравно да ћемо, када се то с породицом усагласи, вјероватно тек у сриједу прогласити дан жалости у Дистрикту Брчко, с обзиром на то да за тај дан чланови породице желе да се организује џеназа и укоп“.

Чланови породице настрадале у пожару били су корисници Дневног центра за социјално угрожене породице у Брчком. А само дан прије велике трагедије, овај Центар посјетио је градоначелник Брчког.

Из ромске заједнице у Дистрикту захвални су надлежним институцијама на помоћи, али је трагедја, ипак, аларм који би требао покренути рјешавање бројних проблема са којима се суочава ова национална мањина. Роми нису задовољни својим животним увјетима, а у овој локалној заједници их има око 2.500.

„Лоше је. Пуно тога се може поправити. Прво и прво – запошљавање. Да се бар двоје-троје Рома запосли, баш из тешке категорије, гдје су сиромашнији. Имамо доста људи који немају струју и воду у кући, канализацију, немају пуно тога. Градоначелник је рекао да ће то све доћи на своје, да ће све бити како треба, и укључење и донација и санација“, казала је Мејра Шечић, заступница ромске национлне мањине у Скупштини Дистрикта Брчко.

До тада, грађани су покренули хуманитарну акцију да би помогли преживјелим члановима породице настрадале у пожару и позивају све оне који су у могућности да се одазову. Колико могу. Помоћ ромској популацији итекако је потребна, не само када се деси трагедија.


(federalna.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img