Велика је вјероватноћа да ће ове године у Брчком бити много више илегалних миграната, процјена је Јована Стојичића, шефа Теренског центра Службе за послове са странцима у Брчком.
-Мигранти у Брчко дистрикт долазе у мањем броју него у Бијељину, Тузлу, Сарајево, али је примјетан значајан пораст. Прошле године имали смо 140 илегалних имиграната, а годину дана раније 21, док је у неколико протеклих мјесеци ове године већ забиљежен долазак око 40 илегалних мигранта. Највећа група од 28 особе стигла је у Брчко почетком овог мјесеца и сви су изразили намјеру за подношење захтјева за азил. Дали смо им потврде које важе 14 дана и са истом могу доћи до азилантског центра у Сарајеву и поднијети захтјев за азил – каже Стојичић.
Додаје да је углавном ријеч о особама из Пакистана, Авганистана, Либије и да су то у више од 90 одсто случајева мушкарци од 18 до 35 година старости.
– Највећи проблем је утврђиване њиховог идентитета јер углавном немају документе. Уписујемо податке према њиховим изјавама и узимамо биометријске податке и фотографије што онемогућава злоупотребе као што је давање различитих података у другим центрима -појашњава Стојичић.
Халид Емкић, шеф Оперативно – комуникационог центра Полиције Брчко дистрикта БиХ каже да илегални мигранти углавном долазе из правца Бијељине и да је посљедња највећа група од 28 миграната пронађена почетком маја у Брезовом пољу.
– До сада нису забиљежени случајеви нарушавања јавног реда и мира или кривичних дјела – каже Емкић. Ц. Ковачевић
Близина границе са Хрватском
Секретар Црвеног крста Брчко дистрикта Денис Шехановић истиче да су градови попут Брчког примамљивији за мигранте због близине границе са Хрватском, али да је ипак веома тешко одредити руте њиховог кретања.
– Вјероватно ће се број миграната повећавати јер су већи градови у нашој околини под већим притиском, а са љепшим временом очекује се и већи притисак, али о томе више морају рећи надлежни државни органи – каже он.
(srpskainfo.com)