spot_img
spot_img

Шта открива случај забране уласка у БиХ Милошу Ковићу: “Струка” не постоји, одлуке доноси Осмица

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Генерални директор Обавјештајно-безбједносне агенције (ОБА) Осман Мехмедагић огласио се јуче тврдњом да је забрана уласка у БиХ историчару и универзитетском професору из Београда Милошу Ковићу донесена у складу са законом, али и да је тај случај само “један од хиљаде”. Из Српске, пак, упозоравају да ОБА ради искључиво онако како Осмица каже.

Након што је Ковићу у суботу Гранична полиција БиХ на прелазу Вардиште забранила улазак у БиХ, упркос чињеници да је дуже од деценије гостујући професор у Републици Српској, а у БиХ је ове године био на Светосавској академији у Приједору, отворено је неколико важних питања на која многи још чекају одговор. Једно од њих јесте ко креира одлуке и забране овог типа у ОБА, те да ли су и колико активни српски кадрови у безбједносном сектору на нивоу БиХ. Са представницима из РС којих је четворо у парламентарној комисији за надзор над радом ОБА, нисмо успјели ступити у контакт. Мехмедагић, познатији по надимку Осмица, с друге стране тврди да је све у складу са законом.

– Забране уласка су изречене многим људима, струка ради у складу са законом и није ријеч о ничијој самовољи. Струка је тако рекла – тврди Мехмедагић и истиче да за то што се на тој листи нашао Ковић “нису криви ни он, ни његов замјеник Трифко Буха, како се тврди у медијима”.

Буха такође није одговарао на телефонске позиве, а саговорник “Гласа Српске” близак безбједносним круговима истиче да ОБА једноставно има отворене руке за овакав рад, те да је пракса таква да информације убацују у систем за провјере, преко Службе за послове са странцима БиХ, а Гранична полиција на крају може само да изда рјешење о одбијању уласка у земљу.

– Када сагледамо све ово може десити да, рецимо, предсједнику Србије или Хрватске не буде дозвољен улазак у БиХ. Не знам ко тачно доноси одлуке, али их директор мора потписати. Он има сараднике, али и апсолутну моћ. А то када кажу струка, то је махом само фраза – казао је саговорник “Гласа”.

ОБА је, наиме, одговорна за прикупљање, анализу, обраду и дистрибуцију обавјештајних података овлаштеним лицима и тијелима у циљу заштите суверенитета, територијалног интегритета, уставног поретка. Током операција које одобри директор, прикупља податке из јавно расположивих извора од других тијела у БиХ, а по потреби и тајно. Предсједавајући Савјета министара је одговоран за надзор и усмјеравање рада ОБА, а надзор врши и Заједничка комисија у Парламенту БиХ. Иако би, по закону, та комисија требало да засједа најмање два пута годишње, посљедња сједница је била у 2020. Правило је да предсједавајући сазива сједнице, али и на захтјев најмање седам чланова, од укупно 12. Ако имају основане сумње да ОБА обавља дужности на незаконит начин, комисија може спровести истрагу током које може испитивати запослене.

 

 

 

(glassrpske.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img