spot_img
spot_img

Од Нове године гориво скупље за 20 фенинга

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Цијене горива на пумпама у Српској су у порасту па су тако одређене врсте достигле цијену и преко 2,6 КМ по литру.

Како се чини, расту цијена нафтних деривата не назире се крај, па су тако за мјесец и неколико дана у овој години цијене горива веће за 20 фенинга по литру.

Наиме, како је рекао Драган Тришић, предсједник Групације за промет нафтом и нафтним дериватима Привредне коморе Републике Српске, и даље је нестабилан период и веома тешко је дати прогнозу у ком правцу ће се кретати цијене на бензинским пумпама.

“Тренутно се цијене дизела, али и бензина крећу у просјеку око 2,49 КМ, док су премијум горива скупља за 10 до 15 фенинга него базни деривати, па тако износе и до 2,64 КМ по литру”, казао је Тришић.

Додаје да се и даље очекује нестабилан период на домаћем тржишту, као и у региону те ће, како каже, први квартал ове године и даље бити подложан разним утицајима, а првенствено због глобалне енергетске кризе.

“Од Нове године већ је неколико пута дошло до раста цијена горива у износу од 0,2 КМ по литру”, истиче Тришић.

Како је рекао, што се тиче нафтног течног гаса (ТНГ) тренутно се цијене крећу од 1,49 до 1,57 КМ по литру, а такав тренд очекује се у наредних седам до десет дана.

Милован Бајић, директор “Крајина петрола”, истиче за “Независне новине” да улазне цијене горива константно расту те да је тешко било шта предвидјети што се тиче цијена на њиховим пумпама. Казао је да је од прије дан-два имају ново поскупљење на пумпама па тако и дизел и бензин коштају 2,49 КМ.

“Уколико се настави тренд раста цијена горива, превозници ће бити принуђени да уђу у непопуларни дио, а то је подизање цијена услуга”, каже Дејан Мијић, предсједник Удружења послодаваца саобраћаја и веза Републике Српске.

Како је рекао, нико није очекивао овакав скок цијена горива те додаје да превозници још осјете утицај пандемије.

“Путници нам се нису вратили, као што је то било прије пандемије, тако да смо задржавањем цијена покушали да вратимо путнике, али, нажалост, то није урадило плодом, а наши трошкови су отишли за 30 одсто у односу на претпандемијски период”, казао је Мијић.

Додао је да су, поред цијена горива, и трошкови самог одржавања у порасту.

Да су више цијене горива на скоро свим пумпама, али и да су одређене врсте горива прешла цијену од 2,6 КМ по литру, каже и Никола Грбић, предсједник Удружења превозника за унутрашњи и међународни транспорт Републике Српске.

“Не постоји начин, али ни могућност на који ми то можемо зауставити, али ни наши апели према институцијама да се стане на крај дивљању цијена горива нису уродили плодом”, казао је Грбић.

Према његовим ријечима сваки фенинг већа цијена горива је нови намет и нови терет на леђима и превозника и грађана.

“Нама ништа друго не остаје него да сви гасимо ову дјелатност и да бјежимо ван наших граница те да возимо у земљама ЕУ”, казао је Грбић.

Са неколико бањалучких пумпи казали су да је у претходним данима дошло до виших цијена, па тако дизел кошта од 2,55 до 2,62 КМ, док бензин кошта 2,57 КМ а плин 1,55 КМ.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img