spot_img
spot_img

Италијанска воћка “слађа” од домаће

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Увоз воћа и поврћа у БиХ у првих шест мјесеци ове године већи је за више од десет милиона КМ у односу на годину дана раније, док је извоз мањи за више од три милиона КМ него што је био лани у истом периоду.

Подаци Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ показују да је за првих шест мјесеци ове године на воће и поврће из увоза отишло 171,8 милиона марака, а у истом периоду прошле године 161 милион КМ, односно 10 милиона КМ мање.

“На тржиште БиХ за првих шест мјесеци ове године стигло је 96,5 милиона килограма страног поврћа, за шта је издвојено 111,5 милиона марака”, казали су из УИО.

За разлику од увоза, извоз воћа и поврћа из БиХ забиљежио је пад, па је тако у првих шест мјесеци ове године из БиХ извезено воће и поврће у вриједности од 59,09 милиона марака, што је око три милиона марака мање у односу на првих шест мјесеци прошле године.

Драгоја Дојчиновић, предсједник Удружења воћара РС, истиче да је на повећан увоз у првих шест мјесеци ове године утицало то што је прошла година била јако лоша што се тиче рода.

“Воћари су прошле године произвели око 30 одсто мање воћа него кад је то нормална година”, казао је Дојчиновић и истиче да ће род ове године бити дупло умањен.

“Сигурно би увоз био још већи да није било пандемије изазване вирусом корона, али зато су и цијене воћа у порасту”, казао је Дојчиновић и додао да БиХ увози све врсте воћа, сем шљиве.

“Увозимо из Пољске, Италије, Холандије, Србије, Македоније, Албаније, Молдавије”, казао је Дојчиновић.

Неџад Бићо, предсједник Удружења пољопривредника ФБиХ, истакао је да би надлежне институције требало да ограниче увоз, а не да бх. тржиште буде преплављено воћем и поврћем из иностранства.

Стојан Маринковић, предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС, каже да не чуди што је увоз повећан.

“Константно уназад десет година имамо повећан увоз, а сам тај увоз угрожава наше пољопривредне произвођаче”, казао је Маринковић и додао да се овдашњи производи слабо пласирају на домаће тржиште.

“Било је могуће очекивати да у вријеме пандемије изазване вирусом корона наши производи нађу пут до нашег тржишта као што то раде и остале земље, али код нас је то изостало”, каже Маринковић.

Борис Пашалић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, истакао је да је Влада РС стимулисала становништво и пољопривредне произвођаче да ове године засаде више него обично и да се сада не може дозволити да се увози воће и поврће, а да домаћа производња остане неутрошена. Пашалић је нагласио да је због тога намјера Владе РС да дефинише обавезу коришћења домаћих намирница у ресторанима републичких јавних предузећа и установа.

“Ми ћемо учинити све да наше институције првенствено купују домаћу храну јер не видимо смисла да наше болнице, студентски и ђачки домови купују храну из увоза, а да имамо довољне количине те хране коју производе наши произвођачи”, рекао је Пашалић.

Домаће намирнице у ресторанима

Домаћи произвођачи у Републици Српској поздравили су намјеру Владе РС да дефинише обавезу коришћења домаћих намирница у ресторанима републичких јавних предузећа и установа.

Бране Мастало, предсједник Удружења повртара РС, додао је да су повртари у тешкој ситуацији након што су ове године засијали више поврћа, а немају очекивану потражњу.

“Дакле, имамо вишкове квалитетног поврћа које је сигурно боље, свјежије, здравије и јефтиније од оног из увоза. Поздрављамо намјере Владе да се помогне у откупу вишкова производа, а посебно кад имамо у виду да куповином домаћег помажемо овдашњу привреду и Републику”, рекао је Мастало.

И Мишо Маљчић, предсједник Удружења узгајивача свиња РС, истакао је да треба поздравити намјеру Владе да се помогне домаћим пољопривредним произвођачима који су угрожени и у тешкој ситуацији.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img