spot_img
spot_img

Гориво од сљедеће седмице и до 2,5 КМ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Цијена горива и плина у Републици Српској ће највјероватније од сљедеће седмице поново расти од четири до шест фенинга по литри, казао је Драган Тришић, предсједник Групације за промет нафтом и нафтним дериватима Привредне коморе РС.

Како каже, нафта брент је и даље на високом нивоу, и нема значајних промјена, тако да нема ни већег утицаја на наше тржиште.

“Ако дође до свакодневног раста улазних цијена према дистрибутерима, у том случају идуће седмице можемо очекивати раст од четири до шест фенинга за бензине, дизеле и течни нафтни плин (ТНГ)”, казао је Тришић.

Истиче да је ситуација са залихама редовна, односно има довољно залиха и нема проблема са снабдијевањем, што је основни предуслов за стабилно тржиште нафтних деривата према купцима. “Ипак је ово веома значајан енергент, и као такав најбитније је да је доступан, како за потрошаче, тако и за привреду”, казао је Тришић.

Како је рекао, у току ове седмице на бензинским пумпама у Репубици Српској није било промјена цијена бензина и дизела, а евентуелно су неки од дистрибутера имали мање корекције код ТНГ-а, у просјеку за два до четири фенинга.

С друге стане, на бензинским пумпама кажу да је дошло до пораста цијена горива у просјеку за четири до пет фенинга по литри.

На једној бензинској пумпи у Бањалуци кажу да бензин тренутно кошта 2,39 КМ, док је цијена дизела 2,37 КМ, а плина 1,53 КМ по литри. Са једне бензинске пумпе у Бијељини казали су да су претходних дана цијене биле веће за три фенинга, те да сада износе од 2,29 за дизел до 2,35 КМ за бензин, док је цијена плина 1,45 КМ по литри.

Никола Грбић, предсједник Удружења превозника за међународни и унутрашњи транспорт РС, истиче да док цијене горива расту, превозници нису дизали своје цијене.

“Цијене горива сваке недјеље иду горе, тако да сљедеће седмице можемо очекивати да гориво достигне цијену од 2,50 КМ по литри”, казао је Грбић, који истиче да држава нема разумијевања ни воље да се помогне привреди и грађанима.

“Држави одговара да је цијена горива већа јер је веће убирање ПДВ-а и већи је буџет у државним институцијама. Ми смо апеловали, тражили од надлежних институција да разговорамо за добробит ове привредне гране која је јако битна. Инсистирали смо да се институције Српске, које узимају 1,10 КМ од једног литра горива, одрекну дијела или акциза или додатних намета које ми имамо, а на добробит превозника”, рекао је Грбић.

Да су нове цијене горива велики удар на потрошаче, али и да је нереаговање надлежних забрињавајуће рекла је раније за “Независне новине” Муриса Марић, извршна директорица Удружења грађана ДОН из Приједора.

“Никоме није свеједно када роба поскупљује, јер у РС живе и изразито сиромашни грађани. Плате наравно не прате поскупљења. Није то само што расте цијена горива, које је већ прескупо и с којим смо стигли бројне европске земље, а наш стандард ово не може поднијети”, казала је Марићева.

Додала је да је вријеме да неко води рачуна о овоме, те да је потребно да се предузму неке мјере и стане украј поскупљењима. Сузана Гашић, министарка трговине и туризма РС, рекла је недавно да је у Српској још на снази уредба којом је ограничена маржа на нафту и нафтне деривате и то на шест фенинга у велепродаји и на 25 фенинга у малопродаји.

Гашићева је подсјетила да је та уредба донесена 1. априла, да њено поштовање контролише Републичка инспекција те да није било пријављених озбиљнијих кршења.

“Коначна цијена коју грађани плаћају само једним сегментом зависи од марже коју је Влада РС одредила. Сав други дио цијене се формира прије уласка и прије малопродаје, односно велепродаје, али је прије свега условљен набавком на свјетским тржиштима”, рекла је Гашићева.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img