Анализа ЕБРД-а показује да, приликом миграција, земље више напуштају висококвалификовани кадрови него запослени просјечних знања и вјештина.
Предсједник Европске банке за обнову и развој Сума Чакрабарти каже да миграције квалификованих радника имају негативан ефекат на продуктивност, али и да негативне ефекте на раст може имати и одлазак нискоквалификоване радне снаге.
– Емиграција, посебно младих обучених кадрова, озбиљан је проблем за Западни Балкан. Миграције су мотивисане разликама у приходима у поређењу са земљама Европе, што је главни циљани регион. Али на миграције, такође, утиче и незадовољство домаћим политичким и економским приликама – каже Чакрабарти.
Он наводи да се процјењује да скоро шест милиона људи из овог региона тренутно живи у иностранству, што представља трећину популације Западног Балкана.
– Без обзира на то што ти људи шаљу значајан износ дознака кући, њихове таленте користе друге земље. Такође, дознаке немају значајан ефекат на развој. Оне ограничавају и спремност за рад оних који су остали “код куће” – додаје он.
Како каже Чакрабарти, “рјешавање проблема миграција је веома сложено”.
– Није ту ријеч само о подизању нивоа прихода, што је тешко питање само по себи, већ и о креирању бољих услова за живот на локалном и националном нивоу. То подразумијева боље функционисање јавних институција, које служе људима умјесто да компликују њихове животе, пружају висококвалитетну здравствену заштиту и образовање, али и правосудни систем у коме ће судски процеси бити фер и неће трајати годинама – наводи он.
То, додаје, такође подразумијева приступ квалитетном снабдијевању водом, али и услугама за пречишћавање отпадних вода, као и добар квалитет ваздуха.
– То треба да буде приоритет за креаторе економске политике, баш као што је приортет бољи пут или жељезничка пруга -закључује Чакрабарти.
(srpskacafe.com)