За разлику од подстицаја, социјалних давања и грантова чија исплата касни по неколико мјесеци, буџети свих нивоа власти поприлично су ажурни када су у питању исплате новца политичким партијама.
Од планираних 19,6 милиона КМ у 2018. години, политичким партијама исплаћено је 18,6 милиона КМ, или око 95 одсто.
У Информацији о планираним и исплаћеним средствима политичким субјектима у 2018. години из буџета свих нивоа власти у Босни и Херцеговини, о којој се расправљало и која је усвојена на јуче одржаној сједници Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ, наводи се и то да је највише новца исплаћено из буџета општина, и то 6.326.308 КМ. Буџети градова у БиХ партијама су исплатили 295.313 КМ, док је буџет Брчко дистрикта током прошле године планирао и исплатио 200.000 КМ, а буџети кантона 3,8 милиона КМ, колико су странке добиле и из буџета Федерације БиХ.
Из буџета Републике Српске политичким партијама лани је исплаћено 3,3 милиона КМ, од укупно планираних 3,6 милиона КМ.
Политичке партије током прошле године новац су добијали и из буџета Босне и Херцеговине, и то укупно 950.000 КМ, од чега је директно партијама уплаћено 548.300 КМ, а за рад посланичких клубова 368.113 КМ.
“Ко је ближе ватри, он се први огрије. Требало би да све исплате за буџетске кориснике буду на вријеме и не би требало да буде привилегованих као што су политичари и политичке партије. Неки имају све, а неки ништа”, рекао је Вехид Шехић, аналитичар и бивши предсједник Централне изборне комисије БиХ.
Он каже да се у конкретном случају, по питању исплата новца из буџета политичким партијама, не може говорити о неким притисцима, већ да се ради искључиво по аутоматизму.
“Министар финансија је политичка личност, премијер такође, и они по аутоматизму партијама исплаћују новац који је планиран у буџетима”, рекао је Шехић.
Такође, у овој информацији, која је јуче усвојена, наведено је и то да 29 локалних заједница и три града током прошле године нису исплаћивали новац политичким партијама.
Наведено је и да је у периоду од 2004. до 2018. године из буџета свих нивоа власти политичким субјектима исплаћено 281,9 милиона КМ.
Од 2004. до 2008. године буџетска средства за политичке партије констатно расту, да би у периоду од 2009. до 2012. осцилирала. Године 2013. средства су пала за 12,2 одсто, а од 2014. године буџетска издвајања поново расту у процентима од два до три одсто.
Према законима, политичке партије из буџета примају новац зависно од тога колико су на изборима освојиле мандата, тачније новац се партијама исплаћује на основу броја одборника у граду или некој локалној заједници, те броју посланика у кантоналним, ентитетским и Парламентарној скупштини БиХ.
Поред ове, чланови Централне изборне комисије БиХ усвојили су јуче и Информацију о поднесеним годишњим финансијским извјештајима политичких странака за 2018. годину са изворима финансирања. И у овој информацији видљиво је да су огромну већину новца политичке партије добиле из буџета, и то нешто више од 20 милиона КМ или 73 одсто укупних прихода, а послије тога највише новца прикупљено је прилозима физичких лица, и то 3,7 милиона КМ, док се тек нешто више од седам одсто или 1,9 милиона КМ односи на приходе од чланарина.
(nezavisne.com)