spot_img
spot_img

Земља која је највише вакцинисала сада је у проблему

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Министарство здравља Израела објавило да је ефикасност вакцине против коронавируса опала у спречавању инфекције на 39%, а симптоматског заражавања на 41.

Ипак, додаје се да је вакцина и даље врло ефикасна у спречавању озбиљног обољења и она иyноси износи 91 одсто, а у спречавању хоспитализације вакцинисаних 88 одсто, преносе данас израелски медији.

Ти подаци су објављени три недеље пошто је први пут откривен пад ефикасности Фајзер вакцине против заразнијег соја делта вируса. Како се чини тај сој је утицао да порасте број новозаражених у Израелу упркос брзој кампањи вакцинације. Више од 5,7 милиона Израелаца је примило прву дозу вакцине, а преко 5,2 милиона је потпуно имунизовано.

Међу онима који су примили обе дозе вакцине и сматрани потпуно имуним 5.770 је тестирано позитивно на вирус после више од милион тестова.

Министарство здравља је забележило нагли пад ефикасности вакцине на основу недавних анализа које сугеришу да ефикасност вакцине опада током времена у спречавању инфекције, али и озбиљног обољења. Раније јер ефикасност вакцине Фајзер/Бионтек била преко 90 одсто, подсећају израелски медији.

Такође преносе резултате британске студије објављене ове недеље у медицинском Журналу Нова Енглеска који показују да је иста вакцина ефикасна 88 одсто у спречавању симптоматског ковида-19, што је више него дупло од израелских података.

Неки аналитичари су упозорили да показатељи ефикасности вакцине могу бити нетачни због разних фактора, укључујући питање да ли постоје тачни подаци о нивоу инфекције невакцинисаних, који су од кључног значаја.

Упркос наводном паду ефикасности вакцина премијер Израела Нафтали Бенет је синоћ критиковао Израелце који одбијају да се вакцинишу рекавши да “угрожавају популацију, преосталих осам милиона градјана”.

“Сви Израелци који могу да се вакцинишу морају бити вакцинисани”, рекао је Бенет и подсетио да око милион Израелаца који могу да приме вакцину одбија да је прими.

Ширење делта соја приписује се између осталог великом броју путника на међународном израелском аеродрому који по доласку нису тестирани нити су били у изолацији.

Уз то су деца млађа од 12 година су осетљива на вирус јер не могу да приме вакцину.

Епидимиолог Надав Давидович, професор на Универзитету Бен Гурион је, коментаришући податке о смањењу ефикасности вакцине у спречавању преноса вируса, оценио да је она и даље одлична у спречавању озбиљне болести и смрти.

“Зато се не можемо ослонити само на вакцинацију, него такодје зелене пропуснице, тестирање маске и слично”, рекао је он алудирајући на пропуснице за вакцинисане, оне који су се опоравили од ковида-19 и имају негативан тест да могу да присуствују скуповима са више од 100 људи и на отвореном и на у затвореном простору. Те пропуснице ће поново бити уведене 29. јула, после одобрења владе.

Епидемиолог је рекао и да све наведене податке ваља сматрати прелиминарним имајући у виду мали број позитивних пацијената у овом тренутку.

 

 

(b92.net)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img