После 13 дана, колико траје војни сукоб у Украјини, украјинска војска је практично сломљена, а руска војна акција у тој земљи очигледно ће испунити задате циљеве, тврди научни сарадник Института за европске студије Стеван Гајић и додаје да је сукоб могао да се спречи да је НАТО сео за сто и озбиљно преговарао о руској забринутости за колективну безбедност у Европи и свету.
Гајић сматра и да је у Украјини на делу класичан прокси или посреднички рат.
„Ове две недеље су нам показале да је НАТО спреман да до последњег Украјинца ратује против Русије. Спремни су да се догоди једна потпуна људска трагедија да би се ово продужило како би Русија вечито имала жиг зле државе која изазива ратове”, наводи Гајић за Танјуг, поводом ситуације у Украјини.
На питање да ли сматра да су догађања у Украјини могла да се спрече, одговара потврдно додајући да је НАТО могао да спречи интервенцију у Украјини да је сео за сто и озбиљно преговарао о руској забринутости за колективну безбедност у Европи и свету.
„Они ни једног тренутка у последњих 30 година нису показали спремност да преговарају, већ су се само ширили и гутали једну по једну земљу на европском континенту”, додаје Гајић.
Данас је на украјинском фронту затишје ради отварању хуманитарног коридора и изласка цивила из градова, а на питање ко је раније спречавао цивиле да изађу из градова, Гајић одговара да су то заправо били Украјинци.
„Данас је затишје зато што је украјинска страна коначно пустила људе да изађу из градова. Ипак, изгледа да су притисци са Запада били велики”, сматра Гајић. Каже и да је Русија од почетка желела да спречи велике погибије на украјинској страни, јер да није тако, истиче, понашали би се попут Американаца у Ираку и примењивали тактику спржене земље.
Гајић не верује да може да дође до политичког решења сукоба, јер, како сматра, екстремисти у Украјини то не би дозволили. Он тврди да је додатни проблем што Зеленски не контролише војску, а посебно не батаљоне као што је Азов, стациониране у Мариупољу, као и снагама у Доњцкој области које су опкољене. Каже и да је главнина украјинске војске која се налази близу Доњецка, практично окружена, и да то значи да је Русија суштински рат већ добила.
„Процењује се да је тамо око 60 одсто украјинских снага. То не значи да ни после завршетка операција неће остати џепови који ће пуцати на руску војску, али је војска, као систем, обезглављена. Штабови су уништени, уништена је готово читава авијација, ратна флота, аеродроми, већи део тенкова, артиљерије, војне технике”, рекао је Гајић.
Он верује и да ће се пажња светске јавности ускоро окренути ка Пацифику, с обзиром да је Кина више пута последњих дана рекла да је Тајван део њене територије и да су примећени одређени покрети војске.
„Док се нови светски поредак, који се очигледно рађа и какав год он био, не заврши, у свету ће бити турбулентно и ту се не ради о недељама и месецима, већ о годинама”, поручује Гајић.
На питање која је позиција и став Кине у украјинско-руском сукобу, Гајић каже да је јасно да је Кина земља која амортизује санкције према Русији купујући робу из Русије и склапајући нове уговоре са њом. Како сматра, Кина је по први пут чврсто везана за Русију.
„Кини је јасно да, ако сада не подржи Русију и ако остане сама против комплетног Запада, неће имати шансе, без обзира на своју економску моћ. Кина у потпуности подржава Русију”, закључује Гајић.
(politika.rs)