Шпијунски балон спажен изнад Монтане раније ове године вероватно је покупио обавештајне податке и одмах их послао у Кину пре него што је оборен изнад Атлантика, али то не би требало да су биле кључне информације о америчкој одбрани, преносе амерички медији позивајући се на изворе у влади.
Откако је приметила летелицу, администрација Џозефа Бајдена одгонетала је шта је све кинеска направа снимила, али је Бела кућа све време смиривала јавност тврдећи да америчка одбрана ниједног тренутка није била угрожена. Према последњим сазнањима Ен-Би-Сија, у администрацији су на крају схватили да је балон био у стању да сними америчке војне објекте и истовремено шаље податке Пекингу. Како додаје ова телевизија, влада није сигурна шта је све летелица ухватила, пошто је кинеска служба могла да обрише податке чим их је добила. Исти неименовани извори подвлаче да је мало вероватно да је Пекинг компромитовао најважније обавештајне податке, јер балон није могао да сними много више од онога што редовно снимају кинески сателити.
Бела кућа је прекјуче саопштила да не може да потврди да је кинески балон директно преносио снимке Пекингу. Пентагон и Федерални истражни биро и даље истражују остатке летелице извађене из океана у близини Јужне Каролине.
Сазнање Ен-Би-Сија могло би да опреми републиканце новом „муницијом” за напад на демократску администрацију. Конзервативци истичу да је Бела кућа споро реаговала дозвољавајући да балон лети све до Атлантика, где је коначно оборен.
Влада Си Ђинпинга јуче је поново порекла оптужбе за шпијунирање, објашњавајући да је реч о метеоролошком балону чији је лет изнад Америке био „неочекиван и изоловани догађај”. Американци су крајем јануара изнад Аљаске приметили кинеску летелицу, која је преко Канаде стигла до близине војне базе с нуклеарним оружјем у Монтани. Председник Бајден је наредио да се летелица обори кад је почетком фебруара стигла изнад Атлантика, што је приморало државног секретара Ентонија Блинкена да одустане од званичне посете Пекингу.
Америка и Кина поквариле су односе, који ће пасти још ниже кад се данас у Калифорнији буду сусрели тајванска председница Цај Инг-вен и председавајући Представничког дома Конгреса Кевин Макарти. И поред упозорења Сијеве владе да ће састанак „озбиљно утицати” на билатералне односе, најмоћнији републиканац у Капитолу потврдио је да путује у Калифорнију и да тамо води и поједине демократске конгресмене.
Последњи председавајући доњег дома који се сусрео с Цај Инг-вен била је Макартијева претходница Ненси Пелоси. Њена посета Тајпеју прошлог лета изазвала је бурне реакције у Пекингу и испровоцирала кинеске војне вежбе у близини Тајвана.
Бајденова влада је ове недеље обезбедила четири нове војне базе на Филипинима, што је још једна вест на коју се гледа у светлу кинеско-америчког ривалства. Како преноси Си-Ен-Ен, Пентагон је добио приступ базама у близини Тајвана и Јужног кинеског мора. Америчка и филипинска војска одржаће касније овог месеца и заједничке маневре.
Раније су америчке трупе већ биле присутне у пет база на Филипинима, а проширење на нове базе сведочи о томе да Пентагон јача присуство у Индопацифику. Пре две године Америка је с Великом Британијом и Аустралијом склопила одбрамбени савез Аукус за деловање у југоисточној Азији. У плану је да Вашингтон пошаље додатне трупе у војне базе у Јапану, као и да с Индијом подели напредну војну технологију. Америчка морнарица отворила је недавно и нову базу на острву Гвам, источно од Филипина.
(politika.rs)