На измаку четвртог месеца од почетка рата у Украјини руске снаге настоје да успоставе потпуну контролу над Северодоњецком.
То потврђује и генералштаб украјинских оружаних снага у извештају којим се наводи да тим циљем Русија потенцира јуришне операције и ваздушне ударе у близини Устиновке, Горњег и Лисичанска, али да и они успешно одолевају нападима у области Маријке и да се супротстављају ударима у рејонима насеља Сиротина и Бела Гора. Кијев великим успехом сматра и то што су њихове снаге минуле седмице први пут успешно употребиле противбродске ракете „харпун” које им је послао Запад. Министарство одбране Велике Британије је овим поводом истакло да је мета украјинског напада готово сигурно био руски морнарички тегљач „Спасилац Василиј Бех”, који је испоручивао оружје и људство на Змијско острво у северозападном делу Црног мора.
С друге стране, руски председник наглашава да су антиракетни системи С-500 већ распоређени. С-500 има способност да уништи балистичке и аеродинамичке циљеве, укључујући авионе и хеликоптере, као и крстареће ракете. Радијус уништења је око 600 километара. Владимир Путин је саопштио и да ће интерконтиненталне балистичке ракете „сармат” бити распоређене и у употреби до краја године.
Кијев је јуче известио да је складиште хране у црноморској луци Одеси уништено ракетним нападом, док је начелник Крима на „Телеграму” објавио да је бар 90 особа евакуисано са нафтних платформи кримске компаније за нафту и гас „Черноморњефтегаз” на Црном мору, које су напале украјинске оружане формације. Сергеј Аксјонов каже и да се најмање седам особа води као нестало након што је Украјина извела три удара на платформе где се налазило 109 људи. „Черноморњефтегаз” има постројења за бушење на кримској обали Црног мора, на полуострву и у Азовском мору. Русија је одговорила на украјински напад на платформе тако што је високопрецизним ракетама „оникс” уништила хангаре у којима су биле беспилотне летелице „бајрактар” у близини Одесе.
У фокусу је и Литванија јер је забранила транзит одређене робе у руску енклаву Калињинград. Русија је затражила да одмах укину блокаду, али из Литваније одговарају да забрана транзита утиче само на робу која је под санкцијама Европске уније. Да Литванија није увела једнострана, појединачна или додатна ограничења, већ да само спроводи санкције Европске уније нагласио је и амбасадор уније у Москви и затражио да се суздрже од реторике која би водила даљој ескалацији односа. Међутим, секретар руског Савета за безбедност Николај Патрушев каже да ће литванска блокада транзита робе од централне Русије до Калињинграда наићи на одговор Москве. Патрушев тврди да се већ разрађују одређене мере кроз различите институције које ће имати озбиљан негативан утицај на литванску популацију.
(politika.rs)