Инфлација у еврозони је у мају достигла највиши ниво од увођења евра, прије свега због поскупљења енергената. У Њемачкој инфлација износи 7,9 одсто по домаћем рачуну или 8,7 одсто по Евростату.
Роба и услуге у еврозони у мају су коштали просјечно 8,1 одсто више него прије годину дана, саопштио је у уторак европски завод за статистику Евростат. Стопа инфлације је тако четири пута већа него што је био зацртани циљ Европске централне банке (ЕЦБ), која тежи инфлацији од два посто. У марту и априлу је поскупљење у еврозони износило просјечно 7,4 одсто.
Висока стопа инфлације смањује куповну моћ грађана, јер за евро могу мање да купе него раније. У поређењу са мајом прошле године енергенти су поскупили за 39,2 одсто, а храна и пиће за 7,5 одсто. Цијене необрађене хране су порасле за 9,1 одсто, а услуге за 3,5 одсто.
Мале разлике у статистичким методама
За Њемачку је Савезни завод за статистику у Визбадену у понедјељак објавио прву процјену инфлације за мај наводећи да она износи око 7,9 одсто. Евростат је раст цијена животних трошкова у Њемачкој процијенио на 8,7 одсто. Виша процјена Евростата може се објаснити другачијом методом рачунања за 19 чланица ЕУ које су увеле евро.
Таква стопа инфлације није забиљежена од уједињења Њемачке 1990. У покрајинама на западу земље слично је било само у зиму 1973/1974 у време прве нафтне кризе.
Инфлацију и сада подстиче велико поскупљење енергената, како у Њемачкој, тако и у другим чланицама еврозоне.
Њемачка влада је усвојила два пакета мјера вриједна милијарде евра да растерети грађане.
Кад ће реаговати чувари стабилности евра?
У међувремену, на видику је и прво повећање референтне каматне стопе у еврозони у посљедњих једанаест година.
Европска централна банка је наговјестила да ће у два корака у јулу и септембру укинути садашњу негативну каматну стопу на депозите од минус 0,5 одсто. То је у плану зато што банка вишом каматном стопом може да сузбије раст инфлације.
Стручњаци тренутно полазе од тога да ће ЕЦБ на својој сједници 9. јуна донијети одлуку најприје о престанку куповине државних обвезница, а да ће онда у јулу по први пут повећати каматне стопе.
Друге велике централне банке као што је амерички ФЕД већ су повећале камате због јаког раста цијена, преноси DW.
(DW)