spot_img
spot_img

Pu­tin i Si raz­vi­ja­ju stra­te­šku sa­rad­nju bez pre­se­da­na

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Ru­si­ja i Ki­na su u pro­te­klih pet go­di­na udvo­stru­či­le tr­go­vin­ski pro­met sa 111 na 227,8 mi­li­jar­di do­la­ra, a vi­še od 90 od­sto ob­ra­ču­na iz­me­đu kom­pa­ni­ja je u na­ci­o­nal­nim va­lu­ta­ma

Ru­ski pred­sed­nik Vla­di­mir Pu­tin stigao u dvo­dnev­nu po­se­tu Ki­ni da pro­du­bi vi­še ne­go od­lič­nu stra­te­šku sa­rad­nju s pred­sed­ni­kom dru­ge eko­no­mi­je sve­ta Si Đin­pin­gom.

Sa­mit li­de­ra Ki­ne i Ru­si­je, ko­je su pre dve go­di­ne pro­gla­si­le „part­ner­stvo bez ogra­ni­če­nja”, do­la­zi ne­po­sred­no po­što je Pu­tin po­sle ina­u­gu­ra­ci­je pre­u­zeo pe­ti pred­sed­nič­ki man­dat, a Si se vra­tio s evrop­ske tur­ne­je, to­kom ko­je je po­se­tio Fran­cu­sku, Sr­bi­ju i Ma­đar­sku.

Ka­ko je sa­op­štio Kremlj, Pu­tin i Si će de­talj­no raz­me­ni­ti mi­šlje­nja o naj­hit­ni­jim me­đu­na­rod­nim i re­gi­o­nal­nim pi­ta­nji­ma, a po­sle raz­go­vo­ra je pla­ni­ra­no pot­pi­si­va­nje za­jed­nič­ke iz­ja­ve še­fo­va dr­ža­va i ni­za bi­la­te­ral­nih do­ku­me­na­ta. Dvo­ji­ca pred­sed­ni­ka pri­su­stvo­va­će i sve­ča­noj ve­če­ri po­vo­dom obe­le­ža­va­nja 75 go­di­na od us­po­sta­vlja­nja di­plo­mat­skih od­no­sa i otva­ra­nja „Go­di­na kul­tu­re” Ru­si­je i Ki­ne.

S Pu­ti­nom u Ki­nu do­la­ze i nje­go­vi naj­bli­ži sa­rad­ni­ci – no­vi mi­ni­star od­bra­ne An­drej Be­lo­u­sov, šef di­plo­ma­ti­je Ser­gej La­vrov, se­kre­tar Sa­ve­ta za bez­bed­nost Ser­gej Šoj­gu i sa­vet­nik za spolj­nu po­li­ti­ku Ju­rij Uša­kov.

Ovo je dru­gi Pu­ti­nov do­la­zak u Pe­king po­sle sa­mo osam me­se­ci. Ta­da je pri­su­stvo­vao tre­ćem fo­ru­mu ki­ne­ske glo­bal­ne ini­ci­ja­ti­ve „Po­jas i put”. Ru­ski pred­sed­nik je za agen­ci­ju Sin­hua re­kao da je part­ner­stvo Ki­ne i Ru­si­je na ni­vou bez pre­se­da­na i da obe ze­mlje od­ba­cu­ju po­ku­ša­je Za­pa­da da na­met­ne svoj la­žni i li­ce­mer­ni po­re­dak, za­sno­van na iz­mi­šlje­nim, mit­skim pra­vi­li­ma.

„Upra­vo je ni­vo stra­te­škog part­ner­stva iz­me­đu na­ših ze­ma­lja, ko­ji je bez pre­se­da­na, od­re­dio da oda­be­rem Ki­nu kao pr­vu dr­ža­vu ko­ju ću po­se­ti­ti na­kon zva­nič­nog stu­pa­nja na du­žnost pred­sed­ni­ka Ru­si­je”, is­ta­kao je Pu­tin.

Do­dao je da se po­du­da­ra­ju sta­vo­vi Mo­skve i Pe­kin­ga o ključ­nim pi­ta­nji­ma iz me­đu­na­rod­ne agen­de i da pri­li­kom sa­sta­na­ka s pred­sed­ni­kom Ki­ne raz­me­nju­je mi­šlje­nja o ak­tu­el­nim pi­ta­nji­ma.

Ru­si­ja i Ki­na, na­gla­sio je Pu­tin, za­la­žu se za vla­da­vi­nu me­đu­na­rod­nog pra­va i sve­o­bu­hvat­nu bez­bed­nost uz cen­tral­nu ulo­gu UN. Ru­ski li­der je iz­ja­vio i da po­dr­ža­va ki­ne­ski plan za re­ša­va­nje ra­ta u Ukra­ji­ni, re­kav­ši da Pe­king, ko­ji že­li da se po­zi­ci­o­ni­ra kao po­šten po­sred­nik, u pot­pu­no­sti raz­u­me si­tu­a­ci­ju. Do­dao je da je glav­ni pro­blem pre­go­vo­ra o Ukra­ji­ni – po­u­zda­nost ga­ran­ci­ja, bu­du­ći da Za­pad pre­fe­ri­ra svet­ski po­re­dak ko­ji ni­je za­sno­van na me­đu­na­rod­nom pra­vu, već na sop­stve­nim pra­vi­li­ma.

Ru­ski pred­sed­nik će u Pe­kin­gu raz­go­va­ra­ti i s pre­mi­je­rom Li Ćen­gom o bi­la­te­ral­noj sa­rad­nji u obla­sti tr­go­vi­ne i eko­no­mi­je i hu­ma­ni­tar­nim po­slo­vi­ma. Dru­gog da­na po­se­te Pu­tin će u Har­bi­nu, glav­nom gra­du pro­vin­ci­je Hej­long­đang, pri­su­stvo­va­ti otva­ra­nju če­tvr­tog ru­sko-ki­ne­skog fo­ru­ma o me­đu­re­gi­o­nal­noj sa­rad­nji, a pred­vi­đen je i raz­go­vor sa stu­den­ti­ma ta­mo­šnjeg In­sti­tu­ta za teh­no­lo­gi­ju.

Ki­ne­ski am­ba­sa­dor u Mo­skvi Džang Han­hui za „Ra­ša tu­dej” ka­že da je pred­sed­nič­ka di­plo­ma­ti­ja osnov­na ga­ran­ci­ja da ki­ne­sko-ru­ski od­no­si na­pre­du­ju glat­ko i sta­bil­no. Džang je Pu­ti­na na­zvao sta­rim pri­ja­te­ljem Si Đin­pin­ga i ki­ne­skog na­ro­da ko­me je nje­go­va dr­ža­va po­že­le­la do­bro­do­šli­cu u pr­vu po­se­tu na­kon pre­u­zi­ma­nja no­vog še­sto­go­di­šnjeg man­da­ta. Pod­se­tio je i da je Si u mar­tu pro­šle go­di­ne, po­što je na 14. Na­ci­o­nal­nom na­rod­nom kon­gre­su iza­bran za pred­sed­ni­ka, od­lu­čio da u svo­ju pr­vu ino­stra­nu po­se­tu ode u Mo­skvu.

Da­lje zbli­ža­va­nje Mo­skve i Pe­kin­ga lo­gič­no je u si­tu­a­ci­ji kad Be­la ku­ća Ki­nu sma­tra svo­jim naj­ve­ćim kon­ku­ren­tom, a Ru­si­ju naj­ve­ćom dr­žav­nom pret­njom. Pu­tin se sna­žno okre­nuo Ki­ni na­kon što su SAD i nji­ho­vi sa­ve­zni­ci po­ku­ša­li da eko­nom­ski i po­li­tič­ki izo­lu­ju Ru­si­ju kao ka­znu za rat u Ukra­ji­ni. To je do­ve­lo do tr­go­vin­skog bu­ma iz­me­đu dve ze­mlje.

Ru­si­ja i Ki­na su u pro­te­klih pet go­di­na udvo­stru­či­le tr­go­vin­ski pro­met sa 111 na 227,8 mi­li­jar­di do­la­ra, a vi­še od 90 od­sto ob­ra­ču­na iz­me­đu kom­pa­ni­ja je u na­ci­o­nal­nim va­lu­ta­ma. U pr­vom kvar­ta­lu ove go­di­ne bi­la­te­ral­na tr­go­vi­na iz­me­đu Ki­ne i Ru­si­je do­sti­gla je 56,8 mi­li­jar­di do­la­ra, što je po­ve­ća­nje od 5,2 od­sto na go­di­šnjem ni­vou, pre­ma zva­nič­nim sta­ti­stič­kim po­da­ci­ma.

Pu­tin za ki­ne­sku agen­ci­ju ka­že da ovi re­zul­ta­ti u sve­tlu eko­nom­skog ha­o­sa na Za­pa­du po­tvr­đu­ju da je iza­bra­ni su­ve­re­ni kurs is­pra­van. Ali dok se Pu­tin hva­li svo­jim pri­ja­telj­stvom sa Si­jem, ki­ne­ski pred­sed­nik mo­žda ima raz­lo­ga za bri­gu, oce­nju­je Bi-Bi-Si. SAD su na­ja­vi­le niz no­vih sank­ci­ja pro­tiv ba­na­ka i kom­pa­ni­ja sa se­di­štem u Pe­kin­gu i Hong­kon­gu ko­je sa­ra­đu­ju s Mo­skvom jer im na­vod­no po­ma­žu da se iz­beg­nu po­sto­je­ća ogra­ni­če­nja u uvo­zu ro­be dvo­stru­ke na­me­ne, ko­ja se mo­že ko­ri­sti­ti i u voj­noj in­du­stri­ji.

Na ne­dav­nom sa­stan­ku u Pa­ri­zu s fran­cu­skim pred­sed­ni­kom Ema­nu­e­lom Ma­kro­nom i še­fi­com Evrop­ske ko­mi­si­je Ur­su­lom fon der La­jen, Si je obe­ćao da Ki­na ne­će pro­da­va­ti oruž­je Ru­si­ji i da će kon­tro­li­sa­ti pro­tok ro­ba dvo­stru­ke na­me­ne.

Pre­ma na­vo­di­ma „Sa­ut Čaj­na mor­ning po­sta”, oko 80 od­sto pla­ća­nja iz­me­đu Ki­ne i Ru­si­je od mar­ta je su­spen­do­va­no zbog sank­ci­ja Za­pa­da. Ka­ko se kon­sta­tu­je u iz­ve­šta­ju In­sti­tu­ta Čon­gjang za fi­nan­sij­ske stu­di­je Uni­ver­zi­te­tu Žen­min u Pe­kin­gu, ovaj za­stoj u pla­ća­nju je „ozbilj­no uti­cao na nor­mal­ne tr­go­vin­ske i ko­mer­ci­jal­ne od­no­se”. Sto­ga ki­ne­ski struč­nja­ci sma­tra­ju da tre­ba hit­no otvo­ri­ti no­ve ka­na­le pla­ća­nja i po­rav­na­nja i na­ći na­čin da se re­ši opa­snost od se­kun­dar­nih sank­ci­ja pre­ma fi­nan­sij­skim in­sti­tu­ci­ja­ma.

 

 

(politika.rs)

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img