spot_img
spot_img

Поскупљење најважније намирнице: Цијене дивљају у цијелом свијету, праве се залихе

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Подижу се цијене хљеба широм свијета, јер је цијена пшенице скочила у САД и Русији, достижући у исто вријеме рекорд и у Европи.

Познато је да је пшеница ове године погођена сушом, мразем и јаким кишама у земљама кључним извозницима. Ово је несумњиво ограничило залихе од кора за пицу и француских багета до азијских резанаца и афричког кус-куса, гурајуц́и референтне цене у Чикагу на скоро деветогодишњи максимум.

Ова чињеница није проузроковала само веће рачуне за намирнице што задаје централним банкама већу главобољу због инфлације и ризикује погоршање глобалне глади која је већ на вишегодишњем врхунцу.

Хоће ли бити паничне куповине?

Карлос Мера, шеф истраживања тржишта пољопривредних производа у Рабобанк у Лондону је казао да бисмо могли да видимо још веће повећање цијена, а што је цијена већа, то је више страха на тржишту и више паничне куповине.

Конкретно у Чикагу се пшеницом у уторак трговало мање, након што је достигла највиши ниво од децембра 2012, док су париски фјучерси достигли рекордних 297 евра по тони прије него што су се затворили на 292,75 евра.

Док свијет има много пшенице, велики део тога се држи у земљама попут Кине, која мало испоручује у иностранство. Очекује се да ће залихе у првих седам извозника пасти на најнижи ниво у посљедњих осам година. Аргентина и Аустралија су управо почеле са жетвом, али ће проћи већи дио године прије него што се силоси сјеверне хемисфере попуне сљедећим усјевима, пише Блумберг.

Русија штити залихе

Русија која је највећи извозник у прошлој сезони, почела је да опорезује извоз ове године како би заштитила залихе и држала домаће трошкове под контролом, и наговијестила је да је вјероватна квота за продају у иностранству. То је помогло у успоравању испорука и подршци цијенама на другим мјестима, док је ривалским добављачима дала шансу да освоје већи удео на тржишту.

Раст цијене на глобалном нивоу постају све већи изазов. Турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган окривио је ланце супермаркета за пораст рачуна за храну, Египат се спрема да повећа цијене хљеба који субвенционише за своје грађане, а Тунис не очекује олакшање у трошковима дурум пшенице до жетве сљедеће године.

Скаче и цена ђубрива

Док је поскупљење пшенице добра вијест за пољопривреднике, и њихови трошкови расту. Цијене ђубрива расту од Европе до Сјеверне Америке због несташице производње, што све пријети да угрози жетву сљедеће сезоне. Озима пшеница чини највећи дио залиха широм северне хемисфере, и док је сјетва скоро готова, фармери сада морају да направе залихе ђубрива како би повећали приносе и квалитет у прољеће. Француски произвођачи су већ забринути због несташице ђубрива.

 

 

(mondo)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img