spot_img
spot_img

Ко је Салман Ружди: Пријетили му годинама, сад избоден

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Чувени писац Салман Ружди нападнут је данас док се спремао да одржи предавање у западном дијелу Њујорка.

Из полиције Њујорка су у званичном саопштењу поводом напада на Руждија навели како је нападач око 11 сати по локалном времену напао писца и водитеља те писцу нанио убод у предјелу врата.

Ружди је хеликоптером пребачен у болницу и његово здравствено стање још увијек није познато, саопштила је локална полиција.

Такође, полиција је навела да је нападач одмах приведен и да се налази у притвору, преносе агенције.

Књижевник Салман Ружди рођен је у Индији, а славу је постигао романом “Дјеца поноћи” из 1981, који је само у Великој Британији продан у милион примјерака. Живот му је промијенила четврта књига, “Сатански стихови” из 1988. године.

Тај надреални, постмодерни роман изазвао је бијес исламског свијета који су га сматрали богохуљењем.

Годину дана касније, покојни ирански лидер ајатолах Рухолах Хомеини издао је фетву, или едикт, позивајуц́и на Руждијеву смрт. Због тога је писац деценијама био под полицијском заштитом.

Ружди је био велики заговорник слободе говора којем је исламистичка фетва промијенила живот.

Неколико десетина људи убијено је након објаве те књиге, међу њима и њени преводиоци. Награда за Руждијево убиство и даље је активна, иако се годинама касније иранска власт дистанцирала од Хомеинијеве фетве. Писац је, међутим, задњих година живио релативно слободно.

Кад га је 2007. краљица Елизабета II прогласила витезом, у Ирану и Пакистану избили су протести. Један пакистански министар тада је рекао да одавање те почасти “оправдава самоубилачке нападе”.

Књижевна догађања на којима је учествовао Ружди добијале су пријетње или су их муслимани бојкотовали. Ружди, син богатог индијског муслиманског предузетника, школовао се у Енглеској и дипломирао историју на Кембриџу.

Гувернерка савезне државе Њујорк одржала је ванредну прес-конференцију због бруталног напада на Руждија. Рекла је да је жив и да је пребачен у болницу, додавши да је и модератор догађања нападнут.

“Прима сву потребну помоћ”, додала је.

Ружди је данас требало да говори о Сједињеним Државама као азилу за писце и умјетнике, “као мјесту за креативно изражавање”, објавила је институција.

Новинар Буффало Неwса разговарао је с очевицима бруталног напада. За ББЦ је испричао како је нападач искочио из публике носећи црну маску, попео се на бину и кренуо нападати Руждија.

Амерички ПЕН, организација посвећена књижевности и праву на слободу изражавања, реаговала је на данашњи напад на Салмана Руждија.

“Не можемо се сјетити било каквог упоредивог инцидента с данашњим јавним насилним нападом на писца на америчком тлу. Ружди је посветио огромну количину енергије помажући писцима којима пријете упркос чињеници да је деценијама примао пријетње због властитог писања”, стоји у реакцији предсједнице америчког ПЕН-а Сузен Носел.

 

 

 

(agencije)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img