spot_img
spot_img

Како је Брисел хтио да забрани Божић

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

„Не слави свако хришћанске празнике. Такве реченице могу бити стресне, зато треба говорити „празнично време“. Реч „Божић” не треба користити ни у једном контексту.

Уместо израза „крсно име“ треба користити неутрално „прво име“. Не препоручује се ословљавање са „даме и господо“ и „госпођа“ или „госпођица“ због родне коректности.”

Ово су само неке од препорука из документа, односно приручника, европске комесарке за равноправност Хелене Дали, које су обелодањене баш уочи благдана римокатоличког и православног Божића.

Овај предлог изазвао је бујицу реакција у Европи, а сам папа Фрања рекао је да је „ужаснут оваквим предлогом”.

Под салвом критика Брисел је био принуђен да хитно повуче материјал од 30 страница под називом „Упутства за инклузивну комуникацију”.

Као образложење наведено је да би ова упутства требало да послуже “да се од ЕУ створи унија једнакости”, али и да се створи полно, верски и расно неутрални језик.

Документ је, након што је у изводима објављен у италијанском листу “Ђорнале”, изазвао лавину негативних реакција, па је повучен “на дораду”. Оштро га је критиковао и Ватикан, оцењујући га за покушај да се пониште хришћански корени Европе, а у неким британским медијима појавили су се наслови како ЕУ “забрањује Божић и име Марија”.

Папа Фрања је, реагујући на препоруку европских званичника да се израз „Божић“ укине, рекао да су многе диктатуре у историји то покушале да учине.

„Сетите се Наполеона: још од тог доба. Сетите се нацистичке, комунистичке диктатуре. То је својствено разводњеном секуларизму и осуђено је на неуспех“, рекао је папа Фрања новинарима приликом повратка из Грчке у Ватикан.

Он је додао да Европска унија мора да се врати идеалима отаца утемељитеља.

„То су били идеали јединства, величине, и опреза да не крене путем идеолошке колонизације. То би могло завршити поделом међу земљама и бити узрок пропасти Европске уније. Европска унија мора поштовати сваку државу и њен унутрашњи систем, разноликост земаља, а не да жели да их учини једноликима. Мислим да то неће учинити, то јој није намера, али ту ваља бити на опрезу“, рекао је папа.

Свака земља има своју посебност, али свака је отворена за друге. Сувереност Европске уније је сувереност браће у јединству у којој се поштује индивидуалност сваке земље. И треба будно пазити да не постане носилац идеолошке колонизације. Зато је питање Божића анахронизам“, закључио је папа.

 

 

 

 

(politika.rs)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img