У њемачким савезним покрајинама Порајње Фалачка и Сјеверна Рајна-Вестфалија ситуација, након обилних киша које су прошле ноћи узроковале излијевање многих ријека, још увијек није под надзором.
Погинуло је најмање 58 особа, а за десетинама се још трага, јавља Билд.
“Има мртвих људи, има несталих, многи су у опасности. Нисмо никад досад видјели овакву катастрофу”, рекла је премијерка савезне покрајине Порајње-Фалачка Малу Дрејер.
Још се не зна колико људи чека спасиоце на крововима кућа.
Бројни људи морали су напустити своје куће, а у Леверкузену је евакуисана болница у којој је било 468 пацијената након што је нестало струје за више од 200.000 корисника на том подручју.
Вода је у општини Сулд однијела више од шест кућа, пише Билд.
Одсјечени од свијета
У многим су мјестима становници одсјечени од остатка свијета.
У сусједној покрајини Сјеверна Рајна-Вестфалија током интервенције и покушаја спашавања грађана од водених маса погинула су два полицајца.
Премијер те савезне покрајине и кандидат Демохришћанске уније ЦДУ/ЦСУ за канцелара Армин Лашет упутио се према граду Хаген, који је међу најтеже погођеним мјестима у тој савезној покрајини.
У граду Хагену, кроз који протичу четири ријеке, многи су дијелови града одсјечени од остатка свијета. У овом граду на рубу Рурске области су у помоћ оклопним возилима пристигли и припадници Бундесвера. Министар обране Анегрет Крамп-Каренбауер говори о преко 3.000 припадника.
Оближни историјски градић Алтена је и даље одсјечен од свијета.
Жељезнички саобраћај на читавом западу земље је колабирао, а власти апелују на грађане да не путују без изричите потребе.
Жељезнички саобраћај је прекинут и према сусједној Белгији и Холандији, гдје су поједина подручја такође погођена поплавама.
Катастрофалне поплавама погодиле су и Белгију у којој је у протекла два дана шест особа изгубило живот, а у Лијежу градске власти позивају становнике да напусте центар града. Киша која готово непрестано пада посљедња два дана довела је до излијевања ријека, посебно ријеке Мезе.
У четвртак су спасилачке службе пронашле четири жртве поплава у околици града Вервиера на истоку Белгије, а још двије особе су пронађене у два друга мјеста, јављају белгијски медији.
Најтеже је погођена франкофона регија Валонија, на југу и истоку Белгије те дијелови Фландрије.
У Лијежу, који лежи на ријеци Мези, очекује се даљи раст водостаја до метар и пол. Градске власти позивају све који су тамо послом или из других разлога да напусте град, а становницима да се попну на више спратове. Полиција је нешто иза 15 сати позвала становнике да напусте и центар Лијежа.
Према белгијским медијима, толики водостај ријеке Мезе није забиљежен од 1926. године.
Ситуација је критична у цијелој Валонији, нарочито у градовима који леже на ријеци Мези и њезиним притокама.
С поплавама се бори и најјужнија низоземска покрајина Лимбург. За тај је дио земље објављен црвени аларм јер метеоролози предвиђају да ће пасти већа количина оборина, пише Дутцх Неwс. У граду Валкенбургу, недалеко од Мастрицхта, 433 куће су остале без струје, а штићеници дома за старије и немоћне су евакуисани. На терен је изашла и војска како би се покушала умањити штета која пријети од поплава, пише Дневник.хр.
ЕУ нуди помоћ
Европска унија је Њемачкој и земљама Бенелукса понудила помоћ погођеним подручјима.
“ЕУ је спремна помоћи”, поручила је преко Твитера предсједница Еуропске комисије Урсула вон дер Лејен.
Влада савезне покрајине Порајње-Фалачка је одржала изванредну сједницу на којој су договорени даљњи кораци у борби против водене стихије.
Метеоролошке службе за остатак дана најављују даљње падалине, али у мањим количинама него до сада.
У готово свим дијеловима западне Њемачке су посљедњих дана забиљежене рекордне количине оборина.
Њемачки Црвени крст, који учествује у акцијама спашавања на погођеним подручјима, саопштио је како се Њемачка мора боље припремити за катастрофе овакве врсте које би у будућности могле постати учесталије.
Ризик од поплаве у Француској
На сјевероистоку Француске такође пада обилна киша, а у дијеловима државе је проглашена узбуна од поплаве.
MeteoFrance је објавио да би данас на сјевероистоку државе могло пасти до 90 милилитара по метру квадратном кише, што је количина која би иначе пала у три до четири тједна. Тло је већ засићено водом, а могући су одрони, упозоравају.
Швајцарска језера у опасности
У Швајцарској су обилне кише заситиле тло и узроковале одроне и активацију клизишта.
Власти у Женеви препоручују грађанима да избјегавају подручја уз ријеке, а забрињава их и растући ниво Женевског језера, преноси Индеx.
Ризик од поплаве био је велик на обалама ријеке Лимат, а власти су такође позвале људе да не одлазе у шуме због јаких олуја и удара вјетра који прелазе 100 км/х.
MeteoSchweiz упозорава да постоји велики ризик од плављења језера и ријеке Ројс.
Неколико планинских пријевоја и тунела затворено је, а жељезнички саобраћај поремећен је у неколико дијелова земље, објавиле су швајцарске жељезнице.
(agencije)