Син америчког предсједника Џозефа Бајдена, Хантер Бајден, пристао је да се пред савезним судом изјасни кривим по три оптужбе.
Двије оптужбе односе се на неподношење пореских пријава на вријеме, а једна је оптужба за посједовање ватреног оружја.
Ова признања највјероватније значе да ће избјећи затвор, што је изазвало различите реакције у америчком друштву.
Овим споразумом се окончава дугогодишња истрага Министарства правде о порезима и пословима у иностранству Хантера Бајдена, који је признао да се бори са зависношћу од дроге након смрти његовог брата 2015. године. Такође, спријечено је и суђење које би данима или недјељама изазивало саопштења из Бијеле куће, која је снажно настојала да држи дистанцу од читавог случаја.
Бајден, упитан о развоју ситуације, рекао је да је “веома поносан на свог сина”.
Споразум који захтијева од млађег Бајдена да призна кривицу уско је фокусиран на кршење закона о порезу и оружју, а не на нешто шире или везано за предсједника. Без обзира на то, Доналд Трамп, бивши предсједник САД, и други републиканци критикују и њега и Министарство правде.
Трамп је упоредио споразум са “пуком саобраћајном казном”, додајући да је “систем покварен”, док је предсједавајући Представничког дома Кевин Мекарти упоредио овај исход са случајем Трампових докумената који сада иде ка савезном суду и рекао да “ако сте предсједников син, добијате најбољи договор”.
И неки други званичници, међу којима је и Мет Витакер, бивши вршилац дужности главног тужиоца САД, кажу да “то што сте предсједников син не би требало да вас штити од правде”.
“Споразум о признању кривице Хантера Бајдена личи на фаворизовање и само ће додатно нарушити вјеру јавности у правичност нашег правосудног система”, прокоментарисао је Витакер овај случај.
С њим се, међутим, не слаже некадашњи Трампов адвокат Алан Дершовиц. Он је рекао да у пореском предмету “Хантер Бајден није привилегован, јер већина Американаца који касне са плаћањем пореза уопште нису процесуирани”.
Према документу поднесеном америчком Окружном суду у Делаверу, Хантер Бајден је оптужен због неплаћања савезног пореза на доходак. Према судским документима, није платио више од 200.000 долара савезног пореза на приход за 2017. и 2018. годину.
Федерална истрага против Хантера Бајдена почела је 2018. године, а избила је у јавност у децембру 2020, мјесец дана након предсједничких избора, када је открио да је добио судски позив као дио контроле његових пореза од Министарства правде.
Ту су тражене информације о пословању Хантера Бајдена са бројним субјектима, укључујући “Бурисму”, украјинску гасну компанију чијем се одбору придружио 2014. Тај потез је изазвао забринутост због перцепције сукоба интереса, с обзиром на то да је Џозеф Бајден учествовао у креирању политике САД према Украјини.
Истрага Сената под тадашњом контролом републиканаца није пронашла ниједну државну одлуку на коју је директно утицао рад Хантера Бајдена.
Тада је Хантер рекао да је “увјерен да ће професионална и објективна ревизија ових ствари показати да је водио своје послове законито и на одговарајући начин, укључујући и корист професионалних пореских савјетника”.
Поред овога, Хантер Бајден је постигао договор са Министарством правде и о оптужби да је илегално посједовао ватрено оружје.
Изјашњавањем о кривици, Хантер Бајден избјегава суђење и мало је вјероватно да ће провести вријеме у затвору, иако о томе на крају одлучује суд.
Он је оптужен на основу информације, односно званичног документа који износи оптужбе против њега, али се у овом случају не захтијева гласање велике пороте. Како пише “Неw Yорк Тимес”, Хантер је платио сав заостали порез и камате 2021. године.
Особа која је упозната са истрагом рекла је за АП да би Министарство правде препоручило двогодишњу условну казну када је у питању неплаћање пореза, али да на крају ипак судија одлучује.
Оптужбу за намјерно неподношење пореске пријаве федерални тужиоци ријетко користе као примарну, према подацима из Службе за клиринг за приступ трансакцијама на Универзитету Сиракуза. Било је само 48 таквих кривичних гоњења у посљедњих шест фискалних година.
Оптужба за оружје, у вези са којом је такође постигнут договор, предвиђа максималну казну до 10 година затвора.
У суштини, то што је Хантер Бајден признао кривицу по ове три тачке значи да је случај завршен, осим ако не буде прекршио договор са судом. Обично судија шаље редовне провјере како би се увјерио да оптужени све поштује.
Ако се покаже да је негдје прекршио договор са судом, све се поништава и враћа се кривична пријава, која у случају Хантера Бајдена носи највише деценију затвора. Међутим, ако се буде придржавао правила, случај ће бити избрисан из његовог досијеа.
Политичари из Републиканске странке нису задовољни оваквим епилогом петогодишње истраге која се води против Хантера Бајдена, па отуд и реакција Трампа и Мекартија који су критиковали читав систем.
Такође, републиканци у Представничком дому америчког Конгреса су послије нагодбе Хантера Бајдена, у посебном комитету, изнијели транскрипт свједочења двојице узбуњивача, тврдећи да се Џозеф Бајден мијешао у истрагу користећи Министарство правде.
О томе су, како пише у транскрипту, свједочили Гери Шепли, званичник из Пореске управе, као и још један неименовани агент из те институције.
“Узбуњивачи описују да је Бајденово Министарство правде интервенисало и прекорачило овлашћења како би заштитило његовог сина одуговлачењем, скретањем и кочењем истраге у току о наводним пореским злочинима Хантера Бајдена”, рекао је лидер комитета који је објавио транскрипт, републиканац Џејсон Смит.
Између осталог, Шепли тврди и да је државни тужилац Мерик Гарланд одбио захтјев америчког тужиоца задуженог за истрагу о Хантеру Бајдену, Дејвида Вајса из Делавера, да буде именован за специјалног адвоката. То би му дало исти статус као тужиоцу који води истрагу о Трампу, преноси “EuroNews“.
Министарство правде демантовало је тврдње узбуњивача, рекавши да Дејвид Вајс има пуну надлежност над случајем. Гарланд је такође одбацио овакве тврдње, критикујући оно што је назвао “нападима на независност суђења”.
“Вајс никада није упутио такав захтјев и увијек је имао пуна овлашћења да поднесе тужбу гдје год и како год је сматрао прикладним против сина предсједника Џозефа Бајдена. Ако Вајс жели да свједочи пред Конгресом, министарство му неће стајати на путу”, рекао је Гарланд.
У ширем смислу, Гарланд је снажно одбацио критике републиканаца споразума о признању кривице за предсједниковог сина по три тачке.
“Неки су одлучили да нападну интегритет Министарства правде, тврдећи да немамо исти третман према свима. Ово представља напад на институцију која је од суштинског значаја за америчку демократију и од суштинског значаја за безбједност америчког народа”, навео је Гарланд.
(agencije)