spot_img
spot_img

Арапи изиграли санкције, препродају Европљанима нафту по вишим цијенама

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Скок цена нафте на светском тржишту неке земље су изгледа искористиле да добро зараде. Саудијска Арабија, која је највећи светски произвођач нафте после Русије и САД, удвостручила увоз руске нафте у другом кватралу ове године, јавља агенција Ројтерс.

Западне земље после напада на Украјину увеле су санкције Русији што је одмах проузроковало поскупљење свих енергената, укључујући и сирову нафту. Берзански експерти наводе да Арапи јефтину руску нафту купују да би је посредно препродавали Европљанима по вишим ценама.

„Ситуација с европским нафтним ембаргом Русији постаје налик неком лошем скечу у грозно режираној позоришној представи. Наиме, експерти су приметили да Саудијска Арабија и друге државе Блиског истока, које извозе значајне количине нафте, почињу да увозе све веће количине руске нафте и деривата. На овај начин Саудијска Арабија је намагарчила Запад и разголила глобални циркус око нафтног ембарга Русији,” пишу медији у региону.

Саудијска Арабија, која је трећи произвођач нафте у свету, сасвим сигурно има довољне количине нафте и за своје потребе и за извоз. Очигледно је да су Арапи видели шансу да додатно зараде, купују јефтину руску нафту за домаће потребе а своју продају Европљанима по вишим ценама.

У народу постоји један израз који описује овакву ситуацију, а то је када неко некога једноставно – намагарчи.

„Тренутно највећи глобални магарци испадају европски потрошачи који пуштају бирократама из Брисела да предлажу политике које ће их осиромашити, али и амерички политичари који се због нафте покушавају додворити аутократима у Саудијској Арабији.”, оцењује „Јутарњи лист”.

Ројтерс наводи да је Саудијска Арабија удвостручила увоз нафте из Русије а значајан део те количине је искористила за хлађење простора, а домаћу нафту преусмерила за скупљи извоз.

Тако је супербогата Саудијска Арабија пронашла начин да претаче руску нафту, а све у циљу стицања екстрапрофита.

Саудијска Арабија није једина која купује све веће количине руске нафте.

Блумберг је објавио да ову „преточену” нафту купују разне земље од Египта до Естоније.

Председник Сједињених Амерички Држава Џо Бајден је приликом прошлонедељне посете Саудијској Арабији тражио да повећа испоруку нафте Западу.

Саудијци нису пристали на то, поручивши да ће то зависити од кретања на тржишту и тражње. Разлог за то јесте што не желе да изазову пад цене нафте која им је главни извор прихода.

Блумберг је крајем априла писао о Катару као држави која је такође имала много користи од санкција Русији.

Процена је да би испорука гаса из Катара ове године требало да износи више од 100 милијарди долара, што је први пут од 2014. године. Ова прогноза је направљена на основу трендова из првог квартала ове године. То ће овој земљи омогућити још вишу потрошњу те учинити да њен државни фонд износи 450 милијарди долара.

 

 

 

 

(politika.rs)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img