Вучић би да у парламенту буде и пар политичких противника, како би своју земљу макар површински окречио демократијом, пише штампа на њемачком у оштрим анализама пред опште изборе у Србији.
“У недјељу се у Србији одржавају парламентарни и локални избори. Али дословно се све врти око Александра Вучића – као да су предсједнички избори. Његова Српска напредна странка у кампањи није ни поменута, његови партијски другови не постоје”, пише берлински Тагесзеитунг.
“Види се само Вучић који неуморно иде од једне до друге подобне телевизије, отвара болнице, аутопутеве и фабрике и обећава Србима да ће им просјечна мјесечна зарада за пет година бити повећана са 500 на 900 еура”, пише Андреј Ивањи, дописник овог листа из Београда.
“Без обзира да ли се ради о премијерки, министрима, градоначелницима, директорима фабрика или школа – изгледа да сви вјерују да непрестано пред камерама за све живо морају да захваљују Вучићу”, додаје се у тексту којег преноси DW.
Закључује се да је Вучићева „највећа брига да би владајућа коалиција могла сама да остане у парламенту те да онда Европска унија, упркос горљивом залагању бриселских технократа у прилог Вучићу” више не би могла да пазари фатаморгану демократије у Србији.
У сличном тону пише и Frankfurter Rundschau: “На изборима, додуше, наступа 21 листа. Али Србија остаје на путу ка суштински једнопартијској држави.”
“Критике на ауторитарни начин владавине једва дотичу Вучића. Јер скоро десет посто становника су чланови СНС. Без партијског благослова се у напредњачкој држави више не може добити ниједан посао у јавном сектору. Док се расцјепкана опозиција од избора до избора даље цијепа, Вучић слави себе као обновитеља земље”, пише дописник франкфуртског листа.
Под насловом “Самодржац приређује фарсу”, швицарски Tages-Anzeiger пише да је Вучић притјерао противнике уза зид, располаже бруталном медијском моћи и води земљу као приватну фирму.
“Постоје политичари који се боре за изборну побједу. И постоји Александар Вучић који, изгледа, има смо једну бригу: хоће ли у новом парламенту уопште бити опозиције? Тамо би српски шеф државе волио да види и пар политичких противника, како би своју земљу макар површински окречио демократијом”, пишу Швицарци.
Лист описује да, уз медијску машинерију, Вучић користи сва средства да шибицари, вара и лаже. На најважнијим телевизијским каналима је некадашњи ултранационалиста Вучић стални гост. Агресивна таблоидна штампа готово свакодневно упозорава на нове ратове, проливање крви и хаос. Али Србија има далековидог оца државе, који чува народ од најгорег – тако каже пропаганда.
Новинар Енвер Робели даље пише да је, “због слабе и посвађане опозиције, ЕУ склопила свој мир са Вучићевим ауторитарним системом”.
Подсјећа се да је Вучић недавно рекао да Србија неће признати независност Косова уколико за то добије само улазак у ЕУ.
“Вучић годинама жели да својој земљи прикључи сјевер Косова, богат сировинама и настањен већином Србима. Након очекиване изборне побједе, Вучић прво лети у Москву да се сретне са Владимиром Путином. Онда 27. јуна сљедећи службени пут: у Бијелој кући би високе делегације Србија и Косова требало да преговарају о ‘дилу на Трампов начин’. ЕУ за сада може да гледа само преко тарабе”, закључује се.
(dw.com)