spot_img
spot_img

Гдје су НАТО радари – како је совјетски дрон пао у Загреб

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Оно што заокупља пажњу је инцидент када је синоћ око 23 сата на загребачком Јаруну , када дошло до пада објекта с неба који је направио кратер три метра и дубине око један метар, и притом оштетио више аутомобила. Експлозија је узнемирила грађане, не само хрватског главног града.

Рано јутрос Хрватска је званично потврдила да је у питању „беспосадна летелица војног типа, да је дошла из Мађарске, да је летела брзином од 700 км/ч, на висини од 1300 метара”.

Тајлер Роговеј, стручњак за војну авијацију и уредник портала ‘War Zone’, детаљно је проучио фотографије остатака летелице из Загреба и закључио како се готово сигурно ради о дрону.

– Чврсто верујемо да се ради о извиђачком дрону који изгледа као ракета. Сигурно је да се озбиљно покварио, прелетио целу Мађарску и на крају срушио у Загребу – написао је Роговеј и изнео још доказа да је дрон у Хрватску стигао баш из ратне зоне.

Иначе, како се појашњава на ‘War Zone’, Ту-141 је комад хардвера из совјетске ере који је Украјина надоградила и учинила корисним након инвазије на Крим 2014. године. То је више крстарећи пројектил него традиционална беспилотна летелица, ракетно се лансира и лети по унапред одређеном курсу.

Недавно је објављено да је Украјина у погон ставила дронове још из совјетске ере, а колико је мени познато, Украјинци једини на свету користе дрон Ту-141. И даље нема званично потврђене информације да се заиста ради о извиђачком дрону совјетске производње Тупољев 141 Стриж.

Међутим, уколико се заиста ради о овом типу дрона, што се вероватно и догодило, због чега он није онеспособљен, оборен или пресретнут?

Најлогичнија претпоставка је да се, из неког разлога, покварио, да је летео праволинијски, без маневрисања и промена параметара лета. Такав профил лета га је највероватније чинио тежим циљем за препознавање на радарима Мађарске и посебно Хрватске у којој је како видимо доживео терминалну фазу лета, износи тврде портал Танго сикс.

Уколико се заиста ради о Тупољев дрону, треба нагласити да у питању руско, односно совјетски пројектован извиђачки дрон који је произвођен у Украјини.

Први лет је имао 1974. године док је серијска производња (у Харкову, Украјина) трајала од 1979. до 1989. године. Летелица је дужине око 14 метара, размаха крила до 4 метра, може летети максималном брзином од 1100 км/ч са долетом од 1000 километара што га квалификује за прелет из, на пример, Западне Украјине до Хрватске. Поседује опрему за аеро-фото снимање и ИЦ извиђање.

Овај сајт је поставио и важно питање: ‘Што ради НАТО-ва противваздушна одбрана и како је могуће да је дрон прошао више земаља’.

Остаје питање да ли су мађарски и хрватски војни системи за надзор неба регистровали циљ или су га занемарили. Да је Хрватска циљ регистровала и дала узбуну, треба констатовати и да ова земља не поседује озбиљније ПВО системе већ само ПВО топове Бофорс и лаке портабл ракете лансиране са рамена Стрела 2 и 10, Игла и Стингер, што обарање оваквог циља у миру, све и да је узбуна дата на време чини готово немогућим.

Збуњујуће је и поприлично алармантно да летелица одлети тако далеко, али што се тиче те врсте дрона, то није први пут, па чак ни и у овом рату. Пре само неколико дана један се срушио у Украјини.

Лансира се из приколице, рута се унапред одреди и служи за скупљање обавештајних података. Има падобран, тако да више пута може да се употреби.

У тренутку када су чланице НАТО у високом стању приправности због рата у Украјини, сасвим је невероватно да се догоди овакав пропуст.

Хрватска на својој територији има неколико радара ФПС 117, један од њих је на Сљемену, а други на Папуку.

Саговорници Јутарњег листа, упућени у ову тематику, тврде како ови радари нису у могућности да лоцирају овакву летелицу.

Дрон је у ваздушни простор Хрватске ушао из Мађарске, а према објашњењима мађарског премијера Виктора Орбана, у Мађарску је стигла из правца Румуније.

Министар мора, промета и инфраструктуре Олег Бутковић рекао је да је летелицу уочила Хрватска контрола ваздушне пловидбе и да је 3,5 минута дрон био видљив на радару, како долази из смера североистока. Рекао је и да та контрола прати цивилно ваздухопловство па је упутио на војску.

Председник Хрватске Зоран Милановић одржао је конференцију за новинаре о летелици.

„Сматрам својом дужношćу да се обратим јавности. Знамо какав је објекат и одакле је долетео. Нисмо добили никакву информацију из предострожности. Он је летео изнад Мађарске 40 минута, провео 7 минута изнад хрватске територије. Ово је озбиљан инцидент и тако га третирамо. Ова летелица је величине авиона и срзшила се очигледно из Украјине у Загреб, радари су детектовали летелицу, али ништа није могло да се уради за кратко време.”, рекао је Милановић.

Хрвати једино могу да буду срећни што у целом случају нема мртвих и повређених.

 

 

 

(politika.rs)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img