Туристички упосленици у Црној Гори сматрају да је поскупљење туристичке понуде неминовно јер то, како кажу, диктира опште дивљање цијена, али повећању цијена смјештаја и услуга приступају обазриво из страха да не остану без гостију.
“Ако превише подигнемо цијене – одбићемо госте, а ако не – пропашћемо”, сумира дилему туристичких упосленика Далибор Антониоли, који се деценијама бави изнајмљивањем приватног смјештаја у будванском Старом граду, пише Радио Слободна Европа (РСЕ).
Иако званичне статистике нема, поскупљења су видљива на сваком кораку.
Само у прва три мјесеца 2022, месо је у Црној Гори поскупјело за 30 до 60 одсто, саопштили су раније произвођачи.
Мада су цијене туристичке понуде у региону веће и до 30 одсто, црногорски издаваоци су опрезни, па ако и буде поскупљења, оно не би требало да буде драстично, каже предсједница Удружења издавалаца приватног смјештаја, Бранка Џогановић.
Она наводи да у јуну просјечне цијене приватног смјештаја износе од 10 до 12 евра по особи, док ће у шпицу сезоне бити најмање 15 до 20 евра.
У ресторанима дуж Словенске плаже, најфреквентнијег шеталишта у Будви, може се доручковати на самој плажи за око четири евра.
Изнајмљивање приватног апартмана на Будванској ривијери кошта од 30 до 250 евра дневно, зависно од категорије и броја лежаја.
За оне који бирају хотелски смјештај, ноћење с доручком треба платити од 30 евра у објектима са три звјездице, до 97 евра по особи у објектима са пет звјездица, подаци су Туристичке организације Будве.
Кад је ријеч о брзој храни, пица парче и палачинка коштају од два до три евра, а хамбургер и гирос од три до четири евра.
Оне који за ручак или вечеру преферирају медитерански мени, лигње ће коштати 11 евра, гамбори од 18 евра навише, а рибљи специјалитети од 40 евра навише. Риба прве категорије креће се од 30 до 65 евра по килограму.
Угоститељи на будванском шеталишту кажу да за сада гости ријетко наручују најскупље.
Скупље је у Старом граду, гдје један од хотела нуди разне пасте за 10 евра, рижота од 15 евра, салату од хоботнице или бифтек за око 20 евра, а црногорска вина од 28 до 65 евра.
Док туристи оцјењују да су поскупљења мала у односу на прошлу годину и да су прилагођена предсезони, мјештани бурније реагују на талас поскупљења. Кажу да ће у шпицу сезоне, у јулу и августу, скочити цијене понуде туристима, као ланчана реакција на драстична поскупљења у Црној Гори посљедњих мјесеци.
Из будванског Удружењу угоститеља наводе да је угоститељска понуда у предсезони скупља за 10 до 20 одсто, а колико ће расти у јулу и августу – зависи од добављача и стања на тржишту, закључује се у прилогу РСЕ.
(RSE)