spot_img
spot_img

Црна Гора доживјела “туристички фијаско”

spot_img
spot_img

Црна Гора је 10. јула имала 11.191 регистрованог туристу, што је свега око осам одсто од оствареног туристичког промета на исти дан претходне године, потврђено је из Националне туристичке организације.

Овај податак о паду туристичке посјете од 92 одсто усред јула показује да ће приходи од сезоне бити значајно лошији у односу на прогнозу Владе из јуна, преносе подгоричке Вијести.

Извршна власт је процијенила да се очекују пад прихода од туризма за само 40 одсто, што би утицало на пад економије од 6,8 одсто и да износ јавног дуга на крају године достигне 82,5 одсто бруто-домаћег производа (БДП).

У тренутку ове прогнозе – Црна Гора је била корона-фри дестинација, није било новог таласа епидемије, а обнављање летова и значајнија посјета туриста очекивала се почетком јула.

Међутим, сада гости из већине земаља региона, али и Европске уније (ЕУ), не могу доћи у Црну Гору, а најављени летови се одлажу.

Министарство туризма је у петак саопштило да 45 до 50 одсто хотела није ни отворено, а да је у осталим попуњеност око 10 до 13 процената. Потврдили су и да се отказују аранжмани за почетак августа, преносе Вијести.

Из Одбора за туризам Привредне коморе указали су да је већина резервација за јул већ отказана.

Црна Гора је лани од туризма зарадила око 1,1 милијарду евра.

Због погоршања ових параметара, нови ребаланс државног буџета је реалност уз могуће значајније резове код трошкова јавне управе.

Прогноза Међународног монетарног фонда (ММФ) од априла ове године је да ће економија Црне Горе пасти за девет одсто, због смањења прихода од туризма, али је и она предвиђала значајнији опоравак ове привредне гране у јулу.

ММФ је тада упозорио да и ти параметри могу бити значајно погоршани ако се пандемија настави, односно појави други талас.

“Постоје значајни ризици за предвиђени раст и фискалне билансе, а самим тим и за одрживост дуга. Потенцијални други талас након поновног отварања могао би узроковати нове значајне поремећаје. Продубљење глобалне епидемије и несигурности у вези с туристичком потражњом могу додатно парализовати туризам, угрожавајући изгледе за економски опоравак”, навео је ММФ у априлу.

Они су истакли да је јавни дуг Црне Горе одржив “под претпоставком да криза нестаје”.

 

 

 

 

(mondo.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img