Građani u BiH koji ne žele da ih trgovci neprestano zivkaju telefonom i šalju poruke nudeći razne proizvode i usluge uskoro će moći računati na zaštitu od nasrtljivih prodavaca i oglašivača, što je posebno obradovalo predstavnike potrošača koji su godinama ukazivali na ove probleme.
Neželjenim pozivima trgovaca u susjednoj Srbiji odzvonilo je početkom ove godine, dok je Hrvatskoj i Crnoj Gori takozvani registar “Ne zovi” aktuelan već duži niz godina. Uspostavljanje registra “Ne zovi” sada je najavila i Regulatorna agencija za komunikacije BiH koja je proces javnih nabavki pokrenula početkom mjeseca. Procijenjena vrijednost nabavke iznosi 100.000 KM, a rok za isporuku softvera, koji će imati zadatak da okonča praksu neželjenih poziva i SMS poruka od nepoznatih brojeva korišćenih za komercijalne svrhe, je 90 dana od potpisivanja ugovora.
Registar “Ne zovi” omogućiće potrošačima da upišu svoje fiksne i mobilne brojeve i tako se zaštite od neželjenih poziva koji za cilj imaju prodaju i reklamu. Svi operateri mobilne i fiksne telefonije biće obavezni da korisnicima omoguće prijavu u pomenuti registar, odnosno da poštuju želje potrošača za privatnost i zaštitu.
Izvršna direktorica prijedorskog Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Murisa Marić istakla je za “Glas” da je problematika komercijalnih poziva nasrtljivih trgovaca vrlo ozbiljna, jer se često radi o uznemirujućim pozivima koji prelaze sve granice pristojnosti.
– Ozbiljan problem je što se brojevi građana olako svuda dijele i ostavljaju, to rade sami građani, ali i institucije i prijeko je potrebno da dobijemo registar “Ne zovi”. Koliko god puta da smo zamolili trgovce da izbrišu naš broj uredno dobijamo pozive u kojem nam nude jastuke, deke, usisivače i šta sve ne. Potrošači su nam se više puta žalili, jer ukoliko ostavimo broj telefona zbog, na primjer, dostave kupljene robe to ne znači da trgovac može i treba da zove mjesečno po nekoliko puta. To je zloupotreba koju treba da stopiraju svi koji požele – navela je Marićeva.
Vladimir R. iz Banjaluke kaže da je naručio jedan proizvod sa sajta jedne trgovačke kuće te da od tada gotovo da ne prođe sedmica, a da ga ne zovu da bi mu ponudili neke nove proizvode iz svog asortimana.
– Uporni su i ako se ne javljam, zovu više puta pa čak sa nekoliko brojeva svih mobilnih operatera u BiH. Jasno mi je da je to njihov posao, ali veoma često pretjeruju i onda kada im kažem da sam na poslu da nisam u mogućnosti da razgovaram oni ne odustaju dok ne iznesu svoju ponudu. Zaista se veselim što ću uskoro moći da se zaštitim i da moj broj bude nedostupan za reklamne pozive – kazao je ovaj Banjalučanin.
U kompaniji “m:tel” navode za “Glas” da im se povremeno obraćaju korisnici koji ne žele primati reklamna obavještenja trgovaca putem telefona.
– Takav vid oglašavanja koriste mnoge kompanije i trgovci čiji korisnici i kupci ostavljaju svoje podatke prilikom registracije na sajtove, lojaliti programe, posebne promotivne akcije i slično i time potvrđuju da su saglasni za dobijanje reklamnih obavještenja i ponuda. Dobijene podatke trgovci kasnije koriste za prodaju i reklamiranje. Kompanija “m:tel” nije odgovorna za taj vid oglašavanja te apelujemo na korisnike da budu oprezni prilikom dijeljenja i davanja saglasnosti za upotrebu ličnih podataka – rekao je za “Glas” šef Službe za odnose s javnošću u “m:telu” Stefan Ličina.
Blok na uređaju
Stefan Ličina kaže da građani neželjene brojeve mogu blokirati koristeći android i IOS alate koji su im dostupni na mobilnim uređajima.
– Kompanija “m:tel” će nastaviti sa sprovođenjem potrebnih mjera zaštite privatnosti svojih korisnika, a u skladu sa važećim zakonodavstvom i regulatornim smjernicama i okvirima – naveo je Ličina.
(glassrpske.com)