Пандемија вируса корона знатно је смањила обим производње како у свијету, тако и код нас.
То је директно утицало и на обим послова, а тиме и смањење потребе за радном снагом, због чега је велики број радника остао без посла.
“Стање услед епидемије вируса корона директно погађа раднике, мада по званичним статистичким подацима у дистрикту је без посла остало око 550 радника док их је 450 добило посао”, каже Илија Калајџић, секретар Синдиката дистрикта.
Он напомиње да се у званичној статистици нигдје не помињу радници који су остали без посла а који су радили на црно и који су дошли у неповољну ситуацију да не могу прехранити своју породицу.
“Морамо водити рачуна да се у Дистрикту не смањују плате, да се помогне оним најздравијим привредницима и да се отпуштање радника сведе на најмању могућу мјеру”, рекао је Калајџић.
Из Синдиката упућују апел радницима да ни у ком случају не смију потписивати споразумни раскид уговора о раду, јер онда губе све бенефите који им по закону припадају.
“Уколико је отказ услиједио због економских или других разлога онда послодавац мора да измири све обавезе према раднику”, нагласио је Калајџић.
Оно што такође погађа раднике је чињеница да Закон о раду донесен крајем прошле године није у потпуности “заживио”. Општи акти нису донесени у већини предузећа, чак ни у свим јавним предузећима, а поготово у приватном сектору.
Калајџић каже да је и рад Економско социјалног савјета стао и на неки начин се не чини ништа како би се предуприједило оно што нас очекује у наредном периоду с обзиром на ескалацију заразе вирусом корона.
(radiobrcko.ba)