spot_img
spot_img

За неке ствари нема кризе: Грантови су ипак најважнији

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Да посланички амандмани за грантове невладиним организацијама већ више од деценије служе као легализован начин куповине гласова у Брчко дистрикту, опште је познато… Колико је тешко одрећи се тих средстава можда је најбоље показала јучерашња сједница Скупштине дистрикта.

Током јуче одржане ванредне сједнице Скупштине Брчко дистрикта било је говора и о евентуалном укидању посланичких грантова невладиним организацијама.

Подсјетимо, новим буџетом обезбијеђено је да се не могу трошити грантови који немају законско упориште као и материјална средства у износу од преко 60 одсто.

Дакле, све по закону.

Градоначелник Брчко дистрикта предложио је потпуно укидање грантова и преусмјеравање ових средстава у помоћ привреди за опоравак од посљедица коронавируса.

Брзом реакцијом, у одбрану грантова стао је, ко други него – уважени посланик Алија Дењагић. Као независни посланик и представник турске националне мањине у Скупштини Дистрикта, господин Дењагић је, подсјећамо, у посљедње двије године подијелио више од 650.000 КМ разним удружењима.

Широј јавности постао је познат након недавног текста Центра за истраживачко новинарство, у коме је у питање доведена легалност грантова који се годинама додјељују у Брчко дистрикту.

Према тврдњама ЦИН-а, Дењагић је касније пријетио и вријеђао новинаре ЦИН-а.

Уважени посланик Дењагић је јуче, као што рекосмо, стао у одбрану грантова, правдајући то бригом преживљавање оних који воде бројна удружења у Брчком.

Од разних невладиних удружења, по Дењагићевој рачуници, преживљава око 2.100 људи. Одлична рачуница, с обзиром да се ради о непрофитним удружењима.

“Је л ви сматрате да сва та удружења треба да замру? Треба да стану да раде било шта? Не заборавите, малоприје сте говорили да има око 700 удружења, пута три то је 2.100 људи који су било на какав начин егзистирали од тога. Ја нећу овдје сада да полемишем да л’ треба ил’ не треба, ал’ није то начин… Ако треба сви да сносимо, онда дај да сви то урадимо”, рекао је уважени посланик Дењагић у реплици градоначелнику.

To ко “егзистира”, а богами и профитира, од (не)рада преко 700 удружења грађана и невладиних организација у Брчком, јавна је тајна већ више од деценије. Оно што је ново јесте јавно признање да око 2.100 људи живи од тих, по правилу непрофитних организација. И то добро живи.

Додајмо и то да већина удружења на простору Дистрикта у својим статутима, међу наведеним активностима има и ону о хуманитарном дјеловању, друштвеном раду и бризи о угроженима. Занимљиво, телефонске линије Одјељења за безбједност нису се усијале од позива преко 700 удружења. Част изузецима које већином чине неформалне групе грађана.

Занимљиво је додати и да је Дењагић предложио смањење плата за 20% у јавном сектору свима осим запосленима у полицији и здравству.

Милић је управо као одговор на овај приједлог предложио укидање свих грантова, уз поруку да нема потребе за смањењем плата било коме, уколико се укину грантови.

Да је недопустиво да се једној невладиној организацији додијели 100.000 марака, а да се притом не повећају плате полицији и свима у здравственим институцијама сматра и посланица Лидија Љубојевић.

Др Љубојевић је додала и да је недопустиво да се смањују средства Одјељењу за здравство.

Још занимљивији је био приједлог предсједника Скупштине Еседа Кадрића, који је истакао да се посланици могу моментално одрећи дијела своје плате у корист оних погођених вирусом корона.

Читаоци се неће зачудити када сазнају да је сала Дома културе на овај приједлог остала нијема.

Подсјетимо, укидање посланичких грантова у циљу ублажавања посљедица вируса корона на привреду Милић је најавио прије неколико дана.

Тресла се гора…

 

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img