Влада Брчко дистрикта БиХ већином гласова усвојила је данас ребаланс Буџета за 2020. годину и упутила га брчанској Скупштини на усвајање уз захтјев за одржавање ванредне сједнице у понедјељак 22. јуна.
Ово је након сједнице новинарима изјавио градоначелник Брчког Синиша Милић, који је истакао да је уз ребаланс Буџета Влада усвојила захтјев да се одржи расправа о трошењу средстава резерви буџета Брчко дистрикта БиХ, а која су потрошена током пандемије изазване вирусом корона.
„На основу ребаланса Буџета који је Влада данас усвојила ребалансирано је око 13,4 милиона конвертибилних марака. Овим ребалансом обезбијеђена су средства за реализацију Закона о подршци привреди с циљем очувања радних мјеста за исплате за мјесеце април и мај у износу од 3 милиона марака. Овим ребалансом обезбијеђено је 1,5 милиона марака недостајућих средстава за подстицаје у пољопривреди за 2019. годину. Још је обезбијеђен 1 милион за једнократну помоћ за лица која се налазе на евиденцији Завода за запошљавање“, прецизирао је градоначелник Милић.
Он је подсјетио да ће се о једнократној помоћи у наредним данима водити расправа пошто је Влада опредијељена да се помоћ реализује уз одређене критеријуме.
Градоначелник Милић је рекао да су овим ребалансом обезбијеђена недостајућа средства за Јавну здравствену установу „Здравствени центар Брчко“ у складу са законским прописима.
„Како бисмо акредитовали лабораторију за тестирање на вирус корона – COVID-19, издвојили смо 100.000 марака, чиме ћемо омогућити издавање сертификата тестираним грађанима који ће прелазити међудржавне границе“, истакао је Милић.
Он је подсјетио да је овим ребалансом омогућено инфраструктурно опремање обданишта на Илићки и ново запошљавање потребног особља с циљем да ово обданиште буде у функцији већ од септембра ове године као и дио средстава за изградњу обданишта у мјесној заједници Бродуша.
Усвојени ребаланс ће по ријечима градоначелника Милића имати и хуманитарну димензију будући да је издвојено 50.000 марака за лијечење дјевојчице Саре Максимовић.
Говорећи о подршци реализовању појединих капиталних пројеката Милић је рекао да су ребалансом обезбијеђена средства за наставак санације, односно реконструкције Занатског центра у Брчком као и за наставак уређења Булевара мира.
„Под претпоставком да ће ребаланс Буџета добити подршку у Скупштини опредјељење Владе је да се крене у припрему новог ребаланса како би дио оправданих захтјева појединих одјељења који се није нашао у овом ребалансу био припремљен за ново подешавање Буџета, које очекујемо да ће бити реализовано до августа“, најавио је градоначелник Милић.
Одговарајући на новинарска питања градоначелник Милић је прецизирао да ће се помоћ привреди за очување радних мјеста за мјесеце април и мај исплаћивати у складу са новоусвојеним законским прописом.
Милић је подсјетио да је од планирана 3 милиона за март остало непотрошено 1,5 милиона марака и та ће средства бити придружена ребалансираним средствима. Осим тога, нагласио је Милић, знатан број субјеката почео је да ради у мају и та ће чињеница свакако да се одрази на висину издвајања помоћи привредним субјектима.
Он је нагласио да ће бити припремљени критеријуми и програми на основу Закона. Истовремено је процијењено да су планирана средства довољна како би се одговорило на захтјеве привредника.
Градоначелник је говорећи о јавном пријевозу на подручју Брчког подсјетио да је Штаб за заштиту и спасавање донио одлуку да јавни пријевоз уз поштовање свих препорука крене 12. јуна и о томе је обавијештен пружалац услуга.
„Нажалост јавни пријевоз још није почео. Пружалац услуга тражио је састанак с представницима Владе и до тог састанка још није дошло. Ми ћемо колико данас затражити одговор на питање који су то стварни разлози да јавни пријевоз још није кренуо. Његове обавезе проистекле су из уговора. Кршење тог уговора повлачи и одговорност, чега мора да буде свјестан и пружалац услуга“, рекао је градоначелник Милић
Иначе након данас усвојеног ребаланса Буџет Брчко дистрикта БиХ износи око 275.000.000 милиона марака. Највећи дио новца који је предмет данашњег ребаланса и који износи 6,5 милиона марака представља подршку ММФ-а, 3 милиона је вишак прихода над расходима из претходне године, а дио средстава долази из путарина.