У пет језера која се простиру на пет хектара површине Миленко Мирић из Поребрица код Брчког већ осам година узгаја шаранску млађ којом снабдијева тржиште у БиХ.
Узгојем и продајом конзумне рибе почео је да се бави 2007. године, а посљедњих осам година његов посао је искључиво узгој шаранске млађи.
– Радио сам много послова у различитим областима, угоститељству, грађевинарству, земљорадњи, али све је то било на климавим ногама. Када сам схватио да на тржишту имамо мањак рибе почео сам с производњом конзумне рибе и продајом у рибарницама, а онда сам се због идеалних услова које имам окренуо узгоју шаранске млађи – каже Мирић.
Тржиште
Годишње произведе око милион комада и као једини произвођач шаранске млађи у БиХ цјелокупну производњу пласира на домаће тржиште рибогојилиштима и риболовачким друштвима.
– Недавно смо са удружењем „Смуђ“ порибљавали језеро Модрац са око 2,3 тоне шаранске млађи коју смо произвели. Радимо и с риболовачким удружењима „Хазна“ Градачац, „Риба“ Бијељина, удружењима „Босна“ из Маглаја и Добоја. Имамо и јако добру сарадњу с рибогојилиштима у Херцеговини, која иначе узгајају пастрмку, а од нас узимају мјесечњаке и припремају их за даљу продају. Њима годишње испоручујемо 150 до 200 комада ситне млађи – каже Мирић
Проширење производње
Истиче да се од овог посла може добро живјети, али да се мора пуно радити и учити.
– Треба ту много времена и знања. Има приручника и информација о овом послу на интернету, али научиш тек када сам прођеш кроз све. У почетку је било грешака. Нисам знао како одржавати воду, било је густих насада због којих је било и губитака, али све се временом научи и савлада – каже Мирић.
Планира да прошири производњу изградњом лабораторије за производњу млађи амура, толстолобика и смуђа, које не могу да се мријесте природним путем. Лабораторија би требала бити готова до краја идуће године, а тај посао повјериће сину Горану, који му је и сада главни ослонац и подршка у послу.
– Од малих ногу сам у овом послу и нисам размишљао ни о једном другом. Имао сам понуда да идем у иностранство да студирам, али ово је мој живот на који сам навикао. Није ми тешко зато што знам да радим за себе – рекао је Горан.
Без подстицаја
Миленко каже да немају подстицаје за производњу. Поребрице се налазе у у Републици Српској, гдје нису предвиђени подстицаји за узгој рибе, а нема право на подстицаје из Федерације или Брчко дистрикта, од кога су Мирићеви рибњаци удаљени свега два километра.
– Дистрикт има добре подстицаје. Издвајају значајна средства, а у мом случају би то износило око 50.000 КМ. Радимо ми добро и без подстицаја, али бих, да их има, запослио три радника и тако задржао омладину овдје – каже Миленко.
Рибљу млађ од Мирића купују и људи из околине, који желе да се опробају у послу узгајивача рибе. Кажу да су задовољни како цијеном тако и оним што науче од њих.
– Сви од њега набављамо и учимо. Нико му од нас у овом послу не може конкурисати – кажу купци.
Још нема захтјева за рибњаке
Од 2018. године, када су у Брчко дистрикту уведени подстицаји за узгој и тов рибе, као и за изградњу рибњака, Одјељењу за пољопривреду за подстицаје се обратило 17 произвођача, а до сада није поднесен ниједан захтјев за изградњу рибњака.
Услов за коришћење подстицаја је узгој рибе на површини од најмање 500 квадратних метара, а подстицај се огледа у рефундирању 30 одсто трошкова за набавку рибље млађи.
(srpskainfo.com)