spot_img
spot_img

Тужилаштво тражи казну затвора за Османа Османовића

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Од београдског суда је затражено да Осману Османовићу, оптуженом за ратни злочин над заробљеницима у логору у Горњем Рахићу на подручју Брчког 1992. године, изрекне затворску казну.

Тужилац Душан Кнежевић затражио је данас од Вишег суда у Београду да изрекне казну од шест година затвора Осману Османовићу, оптуженом за злостављање цивила и ратних заробљеника у логору Расадник у Горњем Рахићу на подручју Брчког, Босна и Херцеговина, током љета 1992. године.

Кнежевић је казао како сматра да је „у овом поступку утврђено да је Османовић починио злочине за које се терети и предлажем да суд донесе осуђујућу пресуду”.

„Одбрана оптуженог је неоснована, у супротности са доказима и срачуната на избегавање кривице”, рекао је Кнежевић суду.

Он је додао да је Османовић, као високи официр у затвору, „био дио система организоване тортуре Срба заточених у логору”.

„Предлажем да га суд осуди на затворску казну од 6 година”, рекао је Кнежевић.

Међутим, бранилац Ђорђе Дозет оспорио је исказ Васиљка Тодића, једног од бивших логораша, тврдећи да, иако је испитиван о времену проведеном у логору Расадник у шест предмета на суду Брчко дистрикта, Османовића није спомињао до 2018. године када је против Османовића поднесена кривична пријава.

Дозет је казао да је очигледно да је Тодић прошао кроз физичку и психичку тортуру у логору, као и остали који су тамо били затворени.

Но, навео је он, „Осман Османовић није учинио ништа да допринесе њиховој катастрофи” и затражио да суда да оптуженог ослободи кривице.

У оптужници се каже да је Османовић био припадник Хрватског вијећа обране (ХВО), а касније Армије БиХ.

Османовић, иначе држављанин БиХ, у притвору се налази од новембра 2019. године, када је ухапшен на граници између Србије и БиХ. Сарарајево је тражило његово изручење, али је Београд то одбио.

Његово суђење, када се Османовић изјаснио да није крив, почело је у јуну 2020. године.

У међувремену, Србија је ухапсила још једног бх. држављанина. Ради се о Едину Врању, бившем високом званичнику Федералне управе полиције.

Међутим, након оштрих реакција бх. званичника и састанка тужилаца двије земље у Београду, Врањ је пуштен из притвора, а српско тужилаштво је предложило да БиХ преузме његов случај.

Османовићев адвокат је критиковао ову одлуку, рекавши да је случај његовог клијента сличан и да је он такође требао бити пребачен у БиХ.

„Морам да поменем случај Врањ, гдје је тужилаштво предложило уступање предмета, предложило укидање притвора и човјек бива пуштен на слободу а не предат органима Босне и Херцеговине, а мој брањеник до данас не може да оствари право да му се притвор замјени блажом мјером”, казао је Дозет.

Пресуда ће бити изречена 18. марта.

 

 

 

(birn)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img