spot_img
spot_img

Шампањац потекао из брчанског виногорја

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Када је Дон Перињон, француски бенедиктинац, 1668. године у француској покрајини “Шампања” сасвим случајно произвео прво пјенушаво вино и назвао га “Шампањац” није ни слутио да ће неких 350 година касније на брдовитом Балкану у Буквику, у Винарији “Пајић” веома успјешно започети производња сличног пјенушавог вина.

Десило се то почетком фебруара 2020. године, захваљујући људима који имају визију, који имају жељу, који то могу да ураде, који су економски моћни да крену у авантуру прављења пјенушавог вина са тако скромном традицијом какву имају у Винарији “Пајић”.

По ријечима Бојане Јовичевић, технолога у овој Винарији, идеја је потекла од власника др Драгана Пајића још у августу и то након веома успјешне бербе 2019. године.

“Током 2019. године, која је због повољних временских прилика наговјештавала успјешну бербу, ми у Винарији “Пајић” смо одлучили да кренемо у ову авантуру. За прављење шампањца неопходно је да се грожђе бере раније када има мање шећера и више киселости”, поучила нас је госпођа Јовичевић.

Она је нагласила да је шамапњац који је у овој Винарији добио име “МОМЕНТ”, резултат бербе грожђа сорте “шардоне” током 2019. године која ће, због великог броја сунчаних дана словити као добра година за винаре.

Подсјетила је да су “најодговорнији” за нову врсту вина из Винарије “Пајић” која је ових фебруарских дана кренула у свијет, Нико Баћић, Владимир Панајотовић, енолог и Бојана Јовичевић, технолог у Винарији.

“За прављење шампањца користи се базно вино направљено од сорте горжђа “шардоне”. Након тога слиједи процес секундарне ферментације у боцама у којима вино одлежава 10-15 дана, чији резултат је између осталог стварање угљендиоксида. Након још неколико временски и хемијски прецизно одређених процеса, убацивањем плутаног чепа, металне капице и мрежасте жице, настаје пјенушаво вино, које је због покрајине “Шампања” у Француској гдје је први пут прављено у контролисаним условима, познато широм свијета као Шампањац”, нагласила је госпођа Јовичевић.

Како би ово вино угледало свјетло дана на трпезама љубитеља добре винске капљице између осталог је потребно да флаше затворене тзв. “крунским затварачем” постављење под углом од 30 степени у тамном и хладном простору (око 5 степени целзијуса) бораве два мјесеца.

Брчански шампањац “МОМЕНТ” који спада у полусуве шампањце са 13,5 одсто алкохола и 6 одсто шећера, и који је најбољи за конзумацију при температури од 5 степени целзијуса, резултат је рада запосленика у Винарији “Пајић” која у овом тренутку располаже са виногорјем од око 8 хектара засађене винове лозе у Буквику и Ражљеву.

По мишљењу енолога, пјенушава вина нашег поднебља произведена класичном методом не заостају за најбољима у свијету.

Ако је судити по уложеном напору, љубави, времену и жељи за успјехом, први брчански шампањац “МОМЕНТ” убрзо ће се наћи на винским картама многобројних угоститељских и трговачких објеката.

Бројна славља наших суграђана, али и свих других љубитеља доброг вина на овим нашим али и ширим просторима убудуће ће бити незамисливи без шампањца “МОМЕНТ” из винарије “Пајић”.

 

 

 

(МД/nula49.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img