У настојању да помогну у борби против епидемије вируса корона све већи број фирми, предузетника и појединаца у Брчко дистрикту преусмјерио је посљедњих дана своје послове на производњу заштитних маски и визира.
Харис Салкић из Брчког, студент Машинског факултета у Сарајеву умјесто роботске руке, чији је прототип осмислио и која се користи као наставно помагало у школама и техничким факултетима, производи визир помоћу 3Д штампача.
-Дневно произведем 25 визира, а намијењени су прије свега здравственим радницима у здравственим установама, болници у Брчком, Бијељини и домовима здравља у Брчком, Челићу и околним мјестима – рекао нам је Салкић.
Каже да на овај начин жели помоћи здравственим радницима који су изложени највећем ризику, а међу којима је и његова мајка која ради у служби хитне помоћи.
Укључио родбину и колеге
Заједно са њим ради и његов рођак Мирза Карахасановић, власник Центра за физикалну терапију и рехабилитацију у Брчком, а у производњу заштитних визира укључени су, како истиче, тимови његових колега, али и професора и асистената из више градова – Сарајева, Тузле, Зенице, Бихаћа.
-Ријеч је о маскама које прекривају цијело лице здравственог радника и које су израђене од ПЛА пластике и ПЕТ-Г провидне фолије. Модел маске је преузет од чешке компаније Пруса која га је бесплатно подијелила цијелом свијету за некомерцијалну употребу. Маску је одобрило чешко министарство здравства, па је ријеч је о тестираном и сигурном моделу – појашњава Салкић.
Каже да фолију за визир набавља у Бијељини, као и да има добављаче за друге потребне материјале. Додаје да ће настојати да повећа производњу визира и да му је веома значајна подршка предузетника и привредника.
И кројачица се придружила
У производњу заштитних вишекратних маски укључила се и једна од фабрика за производњу намјештаја која маске дијели грађанима бесплатно, а шије их и Азра Осмић која је у овај посао укључила цијелу породицу.
-Некада сам радила као кројачица, сада сам без посла и жељела сам да помогнем на овај начин. Муж кроји, ја шијем, а син који је наставник математике без посла их разноси – каже Осмићева.
Маске је донирала здравственим установама у Брчко дистрикту, старачким домовима, полицији, маркетима.
Поклања их и болеснима који јој се јаве преко друштвених мрежа, а недавно је маске послала и дјевојчици из Босанске Крупе.
Осмићева каже да заштитне маске шије и за продају по симболичној цијени која може да покрије трошкове материјала потребног за њихово шивање.
-Имала сам у почетку материјал који сам припремила за постељину и то сам потрошила већ првих дана, а сада га купујем и допремају ми га брзом поштом – каже Осмићева.
Иновација и пословна идеја
Харис Салкић осмислио је прототип роботске руке и први је побједник такмичења у пословним идејама Сарајевског бизнис форума.
Његову идеју о производњи роботских руку, које се користе у едукативне сврхе у школама и на факултетима, подржао је Институт за развој младих Култ и Амбасаде Краљевине Шведске у БиХ, што је овом младом Брчаку омогућило да оснује властиту компанију ХАС Роботицс у којој сада производи заштитне визире.
(srpskainfo.com)