spot_img
spot_img

Простор као трећи родитељ: Овако ће изгледати вртић у Брчком

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Заједнички простори осмишљени су као играонице које буде дечију машту и кроз игру побољшавају њихову моторику и одрастање, пише gradnja.rs.

Простор као трећи родитељ идеја је да физичко окружење снажно утиче на образовање. Простор у које боравимо формира наше навике и особине. Ова савремена педагошка теорија полази од уверења да је свако човеково понашање функција појединца у његовом окружењу.

Заступници ове теорије сматрају да здраве навике није могуће стећи у нездравом окружењу. Ово је нарочито важно у пројектовању вртића, школских и предшколских установа.

Архитектура се не третира као „отисак друштва у простору„ већ као „калуп“ који обликује и усмерава будућност која тек треба да се оствари у простору.

Архитекте из Завода за планирање, пројектовање и развој дистрикта Брчко водили су се овом идејом приликом пројектовања новог вртића „Наша дјеца“ у овом граду у БиХ. Применом ових принципа у пракси добијена је зграда која ће наставницима и родитељима помоћи у васпитању и одгоју малишана.

Погледајте како то изгледа.

У обликовању обданишта архитекте су се користиле начелом „форма прати садржај“.

Форма вртића прати облик неправилне парцеле. Композиција се заснива на промишљеном односу пуних и празних волумена. Њихова међусобна игра формира препознатљив облик.

„Бојама, материјализацијиом, различитим отворима који су у контрасту једни са другима објекат поприма визуални идентитет дечијег вртића који треба створити угодан и квалитетан амбијент првенствено за најмлађу популацију корисника“ – наводе архитекте.

Правилно осунчање је било од велике важности. Из тог разлога, прозори су значајних димензија.

Отвори објекта наглашени су рамовима различитих димензија. На појединим местима они су делимично затворени фиксним брисолејима. Циљ ове интервенције јесте да се приватност боравка сачувала од погледа из суседства.

Једна зграда, три улаза

Пројекат обданишта у насељу Бродуша у Брчком пројектован је по достављеном пројектном задатку на парцели која је предвиђена регулационим планом за тај део града.

„Локација објекта налази се у стамбеном насељу где преовлађују индивидуални стамбени објекти максималне спратности П+3. Микролокација је повољна што подразумева повољну осунчаност објекта у току целе године. Ту су још и присутност зелених површина и свежег ваздуха“ – наводе аутори за наш портал.

Како би се различити корисници истог објекта међусобно раздвојили, објекат поседује три улаза: главни, економски и улаз у техничке просторије.

Сложеност програма одразила се и на диспозициону структуру објекта, његову организацију и обликовање.

Степениште с тобоганом

Објекту се приступа са југо-западне стране преко главног улаза. Ту родитељи са децом долазе до улазног хола уз који се веже вишенаменски простор. У овом делу се налази и просторија за повремени рад са децом која поседују потешкоће у развоју.

„Са те позиције визура се пружа према јенокраком степеништу с тобоганом уз које се веже крило резервисано за боравак деце различитог узраста подељених у 4 просторије за боравак са излазима на двориште за игру“ – образлажу пројектанти.

У непосредној близини просторија за боравак деце налази се кухиња и трпезарија. Ове просторије се отварају као заједничком атријуму.

„У летном периоду, простор који је на изглед затворен, отвара се и ствара један целовити простор кроз који се прожима непрекидна ходна линија стварајући угодну целину за малишане, а где се могу одржати различите активности (игра, мали биоскоп или приредбе)“ – наводе аутори.

На спрату објекта налазе се две просторије за припрему за школу. Ове просторије излазе на заједничку терасу равног крова. На спрату се још налазе канцеларије за сараднике, соба за запослене, остава за дидактичка средства, те пропратне просторије.

Уз архитектуру од малих ногу

Сведоци смо да деца све чешће и чешће иду у импровизована обданишта. То није добро за децу, а ни за њихове родитеље. Но, то је реалност у којој свакодневно живимо.

Градске власти у Брчком препознале су важност и значај архитектуре у образовању и одгоју будућих генерација. Будуће генерације које похађају обданиште „Наша дјеца“ од најмлађих дана упознају са значајем функционалне просторне организација.

Како би то пословица рекла: „Једно друштво постаје здраво у тренутку када почне да сади дрвеће у чијем хладу крошања никада неће седети“. Дечији вртић у Брчком дистрикту просторни је искорак ка једном бољем друштву.

Фактографија:

назив објекта: подручни дјечији вртић ЈУ “Наша дјеца”
место: Брчко дистрикт (БиХ)
аутори пројекта: Завод за планирање, пројектовање и развој Брчко дистрикта
ауторски тим: Нусрет Лукач и Менсура Кадрић
година пројектовања: 2021. година
површина: 1.080 м2
спратност: П+1
клијент: Влада Брчко дистрикта БиХ (Одјељење за образовање)
рендери: Нусрет Лукач

 

 

 

(gradnja.rs)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img