У амфитеатру Економског факултета у Брчко дистрикту БиХ данас је презентован пројекат под називом „Студија туристичке сигнализације за подручје Брчко дистрикта БиХ“, који је реализован од стране Економског факултета у Брчком у сарадњи с Deutche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ).
Градоначелник Брчко дистрикта БиХ Синиша Милић казао је да ће овај пројекат сигурно допринијети да се туристичка понуда и дјелатности на простору Дистрикта покрену у позитивном правцу.
„Надам се да ће то бити још један подстицај за организационо уређење области туризма у Дистрикту, а то подразумијева и формирање посебног пододјељења за туризам и трговину. Надам се да је ово само увод у ту врсту приче и да ћемо врло брзо доћи до формирања овог пододјељења, а онда кроз његове активности направити и конкретне помаке на пољу туризма на простору Брчког“, казао је Милић.
Шеф Одјељења за привредни развој, спорт и културу Владе Брчко дистрикта БиХ Перо Гудељевић нагласио је да је ова студија једна основа како би и Одјељење обезбиједило средства да се и физички обиљеже сви туристички потенцијали као и други потенцијали у Дистрикту. Он се захвалио GIZ, који је обезбиједио средства за извођење ове студије, као и Економском факултету, који је на њој радио.
Шеф Службе за туризам у Влади Брчко дистрикта БиХ Александар Ђурић казао је да је туристичка сигнализација, као важан дио материјалне инфраструктуре, недостајала Дистрикту.
„Морам признати да је ово једна од фаза која ће се у наредном периоду убрзано одвијати. Задовољан сам што су и поједина графичка рјешења, пиктограми те само обиљежавање прилагођени ситуацији на терену и урађено је што се могло урадити у овој фази, а велика је ствар и то што смо добили подршку од међународног донатора“, истакао је Ђурић.
Лазар Радовановић, декан Економског факултета у Брчком, казао је да је Економски факултет главни носилац пројекта и да је дио пројекта финансирао с циљем како би се промовисао Брчко дистрикт БиХ као туристички потенцијал у БиХ и шире.
Стеван Стевић, руководилац пројекта, истакао је да су у овом пројекту издвојена 33 објекта за које су у овој етапи понудили као начин мапирања „Google Maps“ и сигнализацију која ће касније бити физички постављена.
„Ми имамо листу потенцијалних објеката и локалитета коју сачињава њих 140 било да су они историјски, културни, национални или туристички и за које сматрамо да представљају нешто што је за Дистрикт крунски доказ да имамо потенцијал за развој туризма. У пројекту смо радили на мапирању туристичких атракција и свега онога што представља туристичке потенцијале у Брчком користећи GPS уређаје и одговарајуће савремене апликације као и изради туристичке сигнализације као основе за будуће физичко означавање објеката. Такође смо установили да не постоји адекватан и потпун обухват објеката који су туристички значајни и на одговарајући начин означени, односно мапирани, или за које је урађена сигнализација. Циљ нам је да једнога дана и за Дистрикт буде израђен катастар туристичких потенцијала који би био свеобухватан електронски систем за евиденцију, праћење, класификацију те категоризацију објеката како оних постојећих тако и оних који ће бити будућа атракција“, казао је Стевић додајући да је Економски факултет кроз пројекат показао да стоји на располагању Влади Брчко дистрикта БиХ и институцијама које подржавају овакве пројекте и да желе да наставе да раде на сличним пројектима.